Az emberi gyomorban erősen savas gyomornedv termelődik, amely egyrészt az elfogyasztott ételek emésztésében, másrészt az étellel együtt bejutó kórokozók elpusztításában játszik nélkülözhetetlen szerepet. Bár zömében víz alkotja, sósavtartalma révén azonban a gyomornedv rendkívül maró hatású, olyannyira, hogy például a bőrre kerülve rövid idő alatt égési sérülést okozna.
A gyomrot és az emésztőrendszer alsóbb szakaszait vastag nyálkahártya védi a savhatástól, így biztosítva a zavartalan, panaszmentes emésztési folyamatot. Ezzel szemben a nyelőcső fala sokkal kevésbé tud ellenállni a gyomorsavnak, ezért nagyon fontos a nyelőcső alsó szakaszán elhelyezkedő záróizom funkciója, amely átengedi az ételeket és italokat a gyomor felé, meggátolja viszont az esetleges visszaáramlást. Így tehát a nyelőcső alapvetően nem érintkezik az erősen maró savval.
Különböző tényezők hatására mégis előfordulhat, hogy a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe. Az ilyenkor fellépő irritáció pedig gyomorégést, azaz égő, fájdalmas érzést okoz a szegycsont mögött, a mellkas középvonalában, illetve hosszú távon egyéb panaszok is társulhatnak hozzá. Az úgynevezett reflux kialakulásában egyaránt közrejátszhat a gyomor záróizmának gyengesége, valamint a hasűri nyomás fokozódása, amiben a többi között fontos szerepe lehet annak, hogy milyen típusú ételeket és italokat fogyasztottunk előzőleg.
Mit ne igyon, aki gyakran küzd gyomorégéssel?
Akadnak italféleségek, amelyek bár magas élvezeti értéket képviselhetnek, ennélfogva nehéz lehet ellenállni nekik, ugyanakkor különböző hatásmechanizmusokon keresztül gyomorégést provokálhatnak. Rendszeresen fellépő refluxos panaszok esetén tehát mindenképpen érdemes mértékletesnek maradni az alábbiakkal, vagy akár teljesen el is hagyni azokat.
- Koffeintartalmú italok: koffein hatására ellazulhat a gyomor záróizma, ami fokozza a savas gyomortartalom visszaáramlásának veszélyét. Éppen ezért refluxbetegek számára általában véve nem javasolt például a kávé- és teafogyasztás, hacsak nem azok koffeinmentes változatáról van szó.
- Szénsavas üdítők: maga a szénsav puffaszt, növeli a hasűri nyomást. Emellett egyes, a üdítőitalok ízesítésére gyakran használt gyümölcsökben, például a narancsban vagy grapefruitban lévő citromsav ellazíthatja a záróizmot, akárcsak a sokféle üdítőben is fellelhető koffein. Szintén hasonló hatást fejthet ki a borsmenta.
- Alkoholos italok: az alkohol ugyancsak negatívan befolyásolja a gyomor záróizmának működését, emellett a gyomornedvtermelés fokozására sarkallja a szervezetet. Összességében tehát szintén nem túl kedvező a hatása, főként, ha szénsavval is társul, mint a sör vagy a pezsgő esetében.
A legjobb italok refluxos panaszokra
Amíg egyes italok melegágyai a gyomorégésnek, addig mások rövid vagy hosszú távon is enyhíthetik a kellemetlen panaszt. Általában véve a bőséges folyadékpótlás önmagában is jótékony hatású, legyen szó akár sima csap- vagy ásványvízről, akár olyan magas víztartalmú ételek fogyasztásáról, mint az uborka, görögdinnye vagy valamilyen sovány húsból főzött leves. Hasznosak lehetnek a magas rosttartalmú, az emésztést könnyítő smoothie-k, valamint az aktuálisan fennálló gyomorégést hatékonyan csillapíthatja a tiszta sovány tej. Szintén jelentős javulást hozhatnak a gyógyvizes ivókúrák: a kúraszerű alkalmazás mellett akár tartósan megoldódhatnak a refluxos problémák. E téren elsősorban az alkáli hidrogén-karbonátos, jódos, brómos gyógyvizek hatására támaszkodhatunk.