Sok ember iszik kávét, teát, kólát, energiaitalt, hogy frissebbé, élénkebbé tegye magát. De mi is történik valójában, amikor a koffein - ez színtelen, szagtalan és íztelen anyag - bejut a testünkbe?
A véráramtól az agyig a koffein összetett hatást gyakorol a testre, különbözőképpen befolyásolva a test különböző területeit, s összhatásként nem csak egyszerűen felébreszt, hanem jobb kedvre derít, összeszedettebbé tesz és elűzi az étvágyunkat.
A koffeinnek főként pozitív élettani hatásai vannak Ha azonban mértékkel fogyasztjuk, a következő hatásokra számíthatunk:
- A koffein javíthatja a memóriát, de sokkal hatékonyabb azoknál, akik még nem szoktak rá a rendszeres fogyasztására.
- A mérsékelt adagokban fogyasztott koffein képes javítani a koncentrálóképességet, de a túl nagy dózis túlzott izgalmat, idegességet vált ki, ami csökkenti a fókuszálást.
- A koffein megemeli a savszintet a gyomorban, ami gyomorégéshez vezethet.
- A koffein blokkolja az álmosságot okozó adenozin molekulákat az agyunkban, s ennek következtében sokkal ébrebbnek érezzük magunkat.
- Az adenozin blokkolásával a koffein arra serkenti az agyat, hogy megnövelje két természetes stimulálóanyag, a dopamin és a glutamin termelését, amelyek jobb kedvhez segítenek, sőt csökkentik a depresszió kockázatát.
- Néhány tanulmány szerint a koffein átmenetileg csökkenti az éhségérzetet.
- Amikor az elfogyasztott koffein felszívódik a gyomorból, 30-45 perc, de legkésőbb egy-két óra elteltével átjut a véráramba.
- Legalább 3, de legfeljebb 5-6 óra kell hozzá, mire az elfogyasztott koffein java kiürül a szervezetből.
- A kisebb mennyiségű koffein átmenetileg megemeli a vérnyomást, de nem olyan magasra és nem olyan hosszasan, hogy ez egy egészséges felnőtt számára gondot okozzon.
- A koffein egyik mellékhatása az agyra, hogy utasítást küld a mellékveséknek a szervezet adrenalinnal való elárasztásáról, ami ingerlékennyé és érzelmileg feltöltötté tesz.
Forrás: Technisider.io