Ha az élelmiszert túl sokáig raktározzák, megpenészedik. A régebbi élelmiszereket fogyasztás elott alaposan meg kell vizsgálni. Mit tegyünk, ha például a kenyéren vagy a sajton néhány penészfoltot találunk? Figyelmen kívül hagyhatjuk-e, elegendő-e csak lemosni, illetve kivágni a hibás részeket, vagy dobjuk el az egészet?
Mivel általában nem tudjuk megállapítani, hogy a penész az ártalmatlan vagy a veszélyes fajták közé tartozik, tartsunk be néhány egyszerű szabályt.
Sohasem szabad a penészbevonatot csak felületesen letörölni vagy lemosni. Ezzel csak a látható részeket távolítjuk el. A penészben lévő mérgek azonban már régen behatolhattak az élelmiszer belsejébe. Sok sajtkedvelő szereti a rokfortot vagy a gorgonzolát. Ezeknek csak a nemes penész adja meg a valódi ízét, és közismert, hogy ez a penész teljesen ártalmatlan. Ugyanígy az is, amely a camembert-en telepszik meg. De ez nem igaz minden sajtféleségre. A nagy víztartalmú puha és krémsajtokat el kell dobni. Ugyanígy a szeletelt sajtot is. Csak a kemény sajtoknál elegendő a levágás. Ez a rész olyan vastag legyen, hogy biztosan eltávolítsuk a még nem látható spórákat és mérgező anyagokat.
A penészes szeletelt kenyér a szemétbe való. Ha az egész kenyéren csak kis penészes részt találunk, ezt a részt vastagon levághatjuk. Ha a lekváron találunk penészt, a további fogyaszthatóság a cukortartalomtól függ. A lekvár - általában - 50-60% cukrot tartalmaz. Ilyenkor elegendő a penészt egy vastag réteg lekvárral együtt eltávolítani. Viszont teljes egészében el kell dobni a csökkentett kalóriájú vagy diétás gyártmányokat - a saját készítésüket is -, amelyeknek kevesebb a cukortartalma, illetve mesterséges édesítőszerrel készültek. Puha gyümölcsök és zöldségek - például a barack és a paradicsom - ugyancsak a szemétbe vagy a komposztba valók. Csak a kemény gyümölcsöknél (alma) segít a penészes résznek vastag szeletben történő kivágása.
Óvatosan kell eljárni a dióval. A penészes héjakat és dióbelet azonnal ki kell válogatni, hogy a többit ne fertőzze el.