Azt már olvasmányainkból valószínűleg tudhatjuk, hogy agykérgünk felelős a tudatos, összeszedett gondolkodásért, nyelvi képességeinkért és a mindennapos interakciókért.
Energiaszintünket többek között az adenozin nevű neurotranszmitter kontrollálja: amikor az adenozinokat megkötik az agyban lévő receptorok, elkezdünk álmosodni. A kávé ezt a kapcsolatot cselezi ki: ugyanis az adenozin helyett ez kapcsolódik a receptorokhoz, így frissebbek maradunk – átlagosan negyed órával a kávé elfogyasztása után pedig elkezdjük azt érezni, hogy végre élünk.
Van előny, van hátrány?
A sör hatására sokkal kevésbé izgatnak minket a világ körülöttünk lévő problémái, emiatt agyunk sokkal könnyebben képes gondolataink és ötleteink között mélyebb kapcsolatokat létesíteni és ezért könnyebben tudunk jó ötletekkel előrukkolni.
Sajnos, ennek ára van: több korsó (vagy pohár) sör elfogyasztása után kevésbé tudunk koncentrálni és emlékezőtehetségünk is romlani fog, de csak időlegesen. Úgyhogy sört csak akkor igyunk, ha egy jó kezdőötletre van szükségünk, akkor is csak mértékkel.
A kávét úgy igyuk, hogy annak hatásait alsó hangon is csak 15 perc után fogjuk elkezdeni érezni: viszont ekkor több energiánk lesz és sokkal jobban tudunk majd figyelni. A folyamatos kávéfogyasztás hatására viszont szervezetünk elkezd érzéketlenebbé válni a koffein hatására és sokkal többet kell innunk belőle, hogy ugyanazt a stimuláló hatást tudjuk elérni.
Úgyhogy sokszor tanácsos kávémentes napokat vagy heteket tartanunk, ha ezt megengedhetjük magunknak, kávét akkor igyunk , ha már van egy jó ötletünk és koncentrálnunk kell annak kibontására és megvalósítására. Összefoglalva: a sörrel beindíthatjuk agyunkat és elkezdhetünk ötletelni : valószínűleg jönnek is majd a jó gondolatok. A kávét pedig ezután érdemes fogyasztanunk, mivel ennek hatására pörgősebben tudjuk megvalósítani ezen ötleteket. Azonban mindkét italt mértékkel fogyasszuk: ha ugyanis túl sokat iszunk bármelyikből, búcsút mondhatunk előnyeinek és sokáig nyöghetjük hátrányait.
Forrás: Prevention.com