„Hogyan készül a koffeinmentes kávé?” – ezúttal ezzel a kérdéssel fordult egy levélíró a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). A teljes választ a hatóság Facebook-oldalán olvashatod el, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Mit jelent a koffeinmentesítés?
A kávé koffeinmentesítését minden esetben még a kávészemek pörkölése előtt végzik. A folyamatnak tulajdonképpen az a lényege, hogy a minimálisra csökkentse a kávé koffeintartalmát – mindezt úgy, hogy a minőség és az élvezeti érték viszont nem romlik.
Azt, hogy mekkora koffeintartalom mellett hívhatjuk „koffeinmentesnek” a kávét, a Magyar Élelmiszerkönyv határozza meg. Előírásuk szerint az ilyen termékek 100 grammonként maximum 0,1 gramm koffeint tartalmazhatnak.
Három módszer közül lehet választani
A szakértők arra is kitértek, hogy a koffeinmentesítésnek az alábbi három módja ismert:
- oldószeres koffeinmentesítés,
- vizes extrakciós koffeinmentesítés,
- szuperkritikus extrakciós koffeinmentesítés.
Ezek közül az oldószeres technikát alkalmazzák a leggyakrabban. Ennek során a nyers kávébabokat egy speciális berendezésben áztatják vízben – egészen addig, amíg a kávészemek vízáteresztő képessége megfelelő nem lesz. Ezt követően leengedik a vizet, és ráöntik a babokra a koffein oldószerét. A folyamat végén pedig alaposan átmossák, majd kiszárítják a kávészemeket.