Nem minden étolaj egyforma, és van néhány jellemző az ár mellett , amelyet érdemes figyelembe venni, amikor kiválasztjuk, hogy melyikkel főzzünk. Az olajok felhasználási módja, íze és a bennük található zsírtípusok csak néhány dolog a sok közül, amire nem árt odafigyelni. Néhányan ódzkodnak attól, hogy extra zsiradékot adjanak a főzéshez, de egy egészséges zsírokat tartalmazó étolaj javíthatja az étrendet, már amennyiben mértékkel használjuk.
A WebMD összeállítása szerint minden étolajnak egyedi kémiai összetétele van, így egyesek alkalmasabbak a pároláshoz, mások a sütéshez, megint mások a hőkezelés nélküli készítményekhez, például salátaöntetekhez. Főzéskor mindig tartsuk szem előtt az étolaj füstpontját, vagyis azt a hőmérséklet, amelyen az olaj füstölni kezd, és így veszélyes gőzöket és szabad gyököket termel. Általában minél finomabb az olaj, annál magasabb a füstpontja. Az olaj maga is szabad gyököket is termel, amelyek károsak lehetnek, és egészségügyi problémákat okozhatnak, különösen, ha rendszeresen főzünk túlhasznált, kiégett étolajjal.
Az étolajokban lévő zsírok típusai
Az étolaj egészséges vagy egészségtelen zsírokkal rendelkezik. Egyes olajok ezeknek a zsíroknak a keverékét tartalmazzák. A telített zsírok jellemzően nem egészségesek. Leginkább a tejtermékekben, a zsíros húsokban vagy a kókusz- és pálmaolajokban találhatók. Az úgynevezett transzzsírsavak sem arról híresek, hogy feldobják egészségünket, ezek általában a feldolgozott élelmiszerekben találhatók. Kerüljük a transzzsírokat, vagy fogyasszunk belőlük takarékosan. Ellenőrizzük az élelmiszerek címkéit, hogy megtudjuk, mennyi transzzsír van a csomagolt élelmiszerekben.
Az egyszeresen telítetlen zsírok teljesen egészségesek, főként a nyers diófélékben, az olajbogyóban és az avokádóban találhatók. Az egyszeresen telítetlen zsírok megtalálhatók az extra szűz olívaolajban, a mogyoróolajban és az avokádóolajban is. Nagy testvérük a többszörösen telítetlen zsírok, amelyek magukban foglalják az omega-6 és omega-3 zsírsavakat, és szintén szuper egészségesek, különösen jót tesznek az agynak. Élelmiszerforrásaik például az olajos halak, mint a lazac és a makréla, valamint a chia magok és a diófélék.
Az étolajok típusai
A hazánkban legnépszerűbb napraforgóolaj lényegében egy magas omega-6 zsírsavtartalmú finomított olaj. Jót tesz a szív egészségének, és csökkentheti a gyulladást. Főként egyszeresen telítetlen zsírokat tartalmaz, és magas a füstölési pontja. Az étolajok királynője, az extra szűz olívaolaj a legkevésbé finomított, így füstpontja a legalacsonyabb. A szív számára is egészséges. Az egyéb növényi olajok jellemzően vegyes, semleges ízűek. Gyakran szója-, pálma-, sáfrány- és repceolajok keverékei. Általában közepesen magas füstölési ponttal rendelkeznek, és meglehetősen sokoldalúan felhasználhatók.
A repceolajat a repce növényből nyerik ki. Semleges íze és magas füstpontja miatt jó választás sütéshez, pároláshoz és sütéshez, illetve margarin készítésére is használják. Nem tartalmaz annyi vérnyomáscsökkentő omega-3 -at, mint az extra szűz olívaolaj, de a repceolaj az egyik legalacsonyabb telített zsírtartalommal büszkélkedhet. Ez jó választássá teheti a szív egészségének megőrzése érdekében. Emellett alfa-linolénsavat (ALA) is tartalmaz, amelyet a szervezet esszenciális zsírsavakká alakít át, így remek kiegészítője lehet a vegetáriánus étrendnek.
A mandulaolajnak jellegzetes, diós íze van, és jellemzően alacsony a telített zsírtartalma. A legújabb tanulmányok szerint a mandulában gazdag étrend segíthet a vérnyomás csökkentésében. Magas füstpontja miatt a mandulaolaj jól használható pirításhoz és barnításhoz, valamint salátákhoz is. Kulináris üzletek polcain kaphatóak a dió, a sütőtök, a pekándió és más diófélék olajai is. Ezek mindegyike egészséges zsírokat tartalmaz, amelyek jótékony hatással vannak a szív egészségére, többek között csökkentik a vérnyomást. Tudni kell, hogy ezek nem hőkezelt olajok, így főzéshez kevésbé alkalmasak, és öntetekben is mértékkel használandók.
Az étolaj tárolása
Az étolajat felbontás után nem nagyon lehet tárolni . A legjobb, ha olyan mennyiségű étolajat vásárolunk, amelyet a felbontás után egy-két hónapon belül fel tudunk használni. Hogyha három hónapnál is tovább tároltuk az olajat, ellenőrizzük, hogy megváltozott-e a szaga. Az étolajokat is tartsuk hűvös és sötét helyen, mert a hő és a fény károsíthatja őket.