Ne egyen a közösségi médiából, hizlal

Egy amerikai felmérés szerint az otthon készült ételeknek már a 70 százalékát befolyásolja a közösségi média. Csak az Instagramon (idén májusi állás szerint) 54 millió fotót címkéztek fel az étkezéshez kapcsolódó #foodporn jelzéssel.

Ételfotókat a 13-32 éves korosztályba tartozók 63 százaléka posztolt a közösségi médiában Brian Wansink élelmiszer-pszichológus és kutató szerint. A Brain and Cognition folyóiratban megjelent tanulmány szerint az agyban drámai neurofiziológiai változásokat okoznak az élelmiszerekről, ételekről készült képek súlyosbítva a fiziológiai éhségérzetet. A külső, élelmiszerre utaló hatások ugyanis, mint például az étvágygerjesztő ételek látványa, felidézik az evés iránti vágyat, akkor is, ha az illető nem éhes.

A tanulmányi szerzői több mint 1500 ember esetében értékelték a képi hatásokra adott idegi válaszokat a jelenlegi súlyuk és jóllakottsági szintjük figyelembe vételével.

A közösségi médiának egyre nagyobb szerepe van az elhízásban

Az elhízott személyek esetében sokkal erősebb válaszokat mértek jóllakott állapotban, mint az egészséges testsúlyúaknál. Amikor éhesek voltak, az elhízottaknál az agy jutalmazó központjának aktiválódását figyelték meg, míg az egészséges súlyú egyéneknél a kognitív kontroll aktiválódását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hasi típusú elhízás a legveszélyesebb. De mit tehetünk ez ellen? Itt van három recept, amely segíthet. További vizsgálatok pedig arra utalnak, hogy a magasabb testtömeg-indexűek gyakrabban utasítják el, vagy hagyják figyelmen kívül az egészséges élelmiszereket, és az élelmiszerek megválasztása alapvetően az élelmiszerek érzékelt jellegétől függ.

Hogyan kerülhető el a hízás?

1. Vásároljon helyi és organikus ételeket!

Friss, és úgynevezett teljes élelmiszereket érdemes választani, mint a gyümölcsök, zöldségek és sovány, szerves húsok. A mezőgazdasági kistermelők piacára érdemes járni, vagy ha elérhető, akkor biotermékeket áruló boltban vásárolni.

2. Kerülje a feldolgozott élelmiszereket!

Nyilván a legtöbben nem tehetnek mást, mint élelmiszerüzletben szerzik be a szükséges táplálékot. De érdemes elkerülni a dobozos, a konzerv, vagy a félkész fagyasztott élelmiszereket, amelyek ugyan kalóriákat adnak, de sok szükséges tápanyag hiányzik belőlük, míg sok olyan tartósítószert és élelmiszeripari segédanyagot is tartalmaznak, amelyek nem egészségesek.

3. Otthon főzzön!

Korlátozza az otthonától távoli étkezéseket különleges alkalmakra. Inkább otthonról vigyen ételt, mint egy gyorsétteremből.

4. Kerülje a zaklatott étkezést!

Ne egyen tévénézés, munka, vezetés, vagy számítógépezés, mobilozás közben. Adja meg az étkezésnek az időt, ami e fontos tevékenységnek jár.

5. Ne fogyasszon ételt - a közösségi médiából

Az élelmiszerfotók látványa beindítja az agyat, és tudjuk, hogy különösen azoknál, akiknek már amúgy is van túlsúlyuk, nem jó irányba.

Forrás: Foxnews.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.