Nem minden tea fogyasztható korlátlanul

A különféle teák, ásványvizek és gyógyvizek fogyasztása számos jótékony hatást gyakorolhat szervezetünkre. Kevesen tudják azonban, hogy ezeket az italokat nem szabad korlátlanul fogyasztani. Szakértő figyelmeztet a kockázatokra.

A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása minden életkorban fontos, de időskorban különösen nagy jelentősége van, mégpedig – egyebek mellett – a vérkeringés zavarainak elkerülése miatt. A téli hónapokban azonban a legtöbben nem figyelnek oda annyira oda a vízbevitelre, hiszen ilyenkor kevésbé érzünk szomjúságot és kevésbé izzadunk, mint nyáron – hangzott el a Duna Televízió Almárium című. Miháldy Kinga, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) dietetikusa szerint érthető, ha a zord időjárás miatt kevésbé kívánjuk a hideg vizet, ő éppen ezért azt javasolja, hogy télen igyunk gyakrabban meleg teát, hiszen azzal is gondoskodhatunk a folyadékpótlásról. Néhány dolgot azonban nem árt tudni ahhoz, hogy a teázás valóban jótékony hatású legyen.

két fiatal nő teázik
Nem minden tea fogyasztható korlátlanul. Fotó: Getty Images

Figyeljünk a vérnyomásunkra!

Az időseknél gyakori a vérnyomásprobléma, a keringési probléma és a lábdagadás. Az érintetteknek a dietetikus azt javasolja, hogy mindenképpen koffeinmentes teákat válasszanak, azoknak ugyanis nincsen vérnyomásnövelő hatásuk. A gyümölcsös-fűszeres teakeverékeket Miháldy Kinga szerint akár otthon is elkészíthetjük, például szárított almakockák, szegfűszeg és némi fahéj felhasználásával. A házi teakeverékbe nagyszerű választás lehet továbbá a szárított narancshéj is, ilyenkor viszont ügyeljünk arra, hogy olyan citrusokat válasszunk, amelyek héja kezeletlen, vegyszermentes – figyelmeztetett az OGYÉI szakértője.

Óvatosan a gyógyteákkal!

A víz és a gyümölcsteák mellett a különféle gyógyteák – úgymint a borsmenta-, fodormenta-, hársfa- és kamillatea –, illetve a gyógyvizek ivása is jótékony hatású lehet. Ezek rendszeres, kúraszerű fogyasztását azonban 6 hétnél tovább nem javasolja a szakértő. De az ásványvizek korlátlan fogyasztása sem ajánlott, ezek ásványianyag-tartalma ugyanis felhalmozódhat a szervezetben. Az idősek figyelmét pedig külön felhívta a dietetikus arra, hogy egyes ásványvizek nátriumtartalma is magas lehet, így ezek fogyasztása szintén ellenjavallt a vérnyomásproblémákkal élők számára.

Egyes egészségügyi problémák kezelése és megelőzése céljából gyógyvizes ivókúrák is alkalmazhatók. Mutatjuk a gyógyvizekkel és az ivókúrákkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

A dietetikus azt tanácsolta, hogy törekedjünk a napi 2-2,5 liter – lehetőleg koffein-, alkohol- és szénsavmentes – folyadék bevitelére, illetve figyeljük vizeletünk színét is, hiszen az is árulkodik hidratáltságunkról. „Minél világosabb a vizeletünk, annál jobban hidratáltak vagyunk, tehát erre kell nagyon odafigyelni. De arra azért felhívnám a figyelmet, hogy amikor céklát eszünk, vagy olyan gyógynövényt iszunk, ami megszínezheti a vizeletünket, akkor azt vegyük figyelembe, ne hagyjuk magunkat megtéveszteni” – magyarázta Miháldy Kinga.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.