A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása minden életkorban fontos, de időskorban különösen nagy jelentősége van, mégpedig – egyebek mellett – a vérkeringés zavarainak elkerülése miatt. A téli hónapokban azonban a legtöbben nem figyelnek oda annyira oda a vízbevitelre, hiszen ilyenkor kevésbé érzünk szomjúságot és kevésbé izzadunk, mint nyáron – hangzott el a Duna Televízió Almárium című. Miháldy Kinga, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) dietetikusa szerint érthető, ha a zord időjárás miatt kevésbé kívánjuk a hideg vizet, ő éppen ezért azt javasolja, hogy télen igyunk gyakrabban meleg teát, hiszen azzal is gondoskodhatunk a folyadékpótlásról. Néhány dolgot azonban nem árt tudni ahhoz, hogy a teázás valóban jótékony hatású legyen.
Figyeljünk a vérnyomásunkra!
Az időseknél gyakori a vérnyomásprobléma, a keringési probléma és a lábdagadás. Az érintetteknek a dietetikus azt javasolja, hogy mindenképpen koffeinmentes teákat válasszanak, azoknak ugyanis nincsen vérnyomásnövelő hatásuk. A gyümölcsös-fűszeres teakeverékeket Miháldy Kinga szerint akár otthon is elkészíthetjük, például szárított almakockák, szegfűszeg és némi fahéj felhasználásával. A házi teakeverékbe nagyszerű választás lehet továbbá a szárított narancshéj is, ilyenkor viszont ügyeljünk arra, hogy olyan citrusokat válasszunk, amelyek héja kezeletlen, vegyszermentes – figyelmeztetett az OGYÉI szakértője.
Óvatosan a gyógyteákkal!
A víz és a gyümölcsteák mellett a különféle gyógyteák – úgymint a borsmenta-, fodormenta-, hársfa- és kamillatea –, illetve a gyógyvizek ivása is jótékony hatású lehet. Ezek rendszeres, kúraszerű fogyasztását azonban 6 hétnél tovább nem javasolja a szakértő. De az ásványvizek korlátlan fogyasztása sem ajánlott, ezek ásványianyag-tartalma ugyanis felhalmozódhat a szervezetben. Az idősek figyelmét pedig külön felhívta a dietetikus arra, hogy egyes ásványvizek nátriumtartalma is magas lehet, így ezek fogyasztása szintén ellenjavallt a vérnyomásproblémákkal élők számára.
A dietetikus azt tanácsolta, hogy törekedjünk a napi 2-2,5 liter – lehetőleg koffein-, alkohol- és szénsavmentes – folyadék bevitelére, illetve figyeljük vizeletünk színét is, hiszen az is árulkodik hidratáltságunkról. „Minél világosabb a vizeletünk, annál jobban hidratáltak vagyunk, tehát erre kell nagyon odafigyelni. De arra azért felhívnám a figyelmet, hogy amikor céklát eszünk, vagy olyan gyógynövényt iszunk, ami megszínezheti a vizeletünket, akkor azt vegyük figyelembe, ne hagyjuk magunkat megtéveszteni” – magyarázta Miháldy Kinga.