Kókuszolajjal általában a reform élelmiszerek polcain találkozhatunk, amely a benne lévő zsírok miatt egészségesebb, mint a többi, telített zsírt tartalmazó termék. Az egészségvédő, gyógyító hatásairól szóló állításokat azonban a legtöbb esetben semmilyen tudományos alapok nem támasztják alá.
Több benne a telített zsír, mint a szalonnában
Nem egyszerű kategorizálni, hogy melyik zsírok minősülnek károsnak , illetve egészségesnek. Nagy általánosságban az állati eredetű zsírokat rossznak, míg a növényi eredetűeket - például a napraforgóolajat - egészségesnek szokták definiálni annak függvényében, hogy telített zsírokban mennyire gazdagok. A telített zsírok túlzott fogyasztása növeli a "rossz" (LDL) koleszterin szintjét a vérben, ami elzárhatja az artériákat és megnövelheti a szívbetegség és a stroke kockázatát.
Bár a kókuszolaj is növényi eredetű, a benne lévő zsírok 82 százaléka telített . Ez az arány magasabb, mint a vaj (63 százalék), a marhahús (50 százalék) és a sertésszalonna (39 százalék) esetében. Egyes tanulmányok szerint a kókuszolajban lévő zsírok keveréke ennek ellenére is egészséges elegyet alkot, bizonyító erejű tudományos kutatás azonban ezt még nem erősítette meg.
A Public Health England ajánlása szerint naponta legfeljebb 30 gramm telített zsírt javasolt fogyasztania egy átlagos férfinak, illetve 20 grammot egy átlagos nőnek. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a zsírok továbbra is az egészséges étrend alapját képezik, mérsékelt fogyasztásuk pedig elengedhetetlen, hiszen az esszenciális zsírsavak segítenek felvenni a szervezet működése számára létfontosságú vitaminokat.
"A telített zsírokat helyettesítsük a táplálkozásunk során telítetlen zsírokkal , vaj helyett olajokat érdemes használni. A telített zsírokban gazdag sütemények, kekszek, csokoládé és zsíros húsok helyett pedig avokádót, olajos halat, dióféléket és magvakat válasszunk" - magyarázta Victoria Taylor, a Brit Szívalapítvány (British Heart Foundation) munkatársa.
Forrás: BBC