Manapság az alacsony szénhidráttartalmú diéta számít az egyik legnépszerűbbnek, ami azon alapul, hogy a túlzott szénhidrátbevitel megemeli az inzulinszintet , ami zsírraktározása készteti a szervezetet. Azt viszont kevesen tudják, hogy valójában az alacsony szénhidrátbevitel és a fogyás közötti kapcsolatot minimális számú kutatási eredmény igazolja. Egy új, az American Journal of Clinical Nutrition nevű lapban megjelent tanulmány szerint pedig az ilyen típusú fogyókúra hatékonysága erősen vitatható.
Az alacsony szénhidráttartalmú diéta alapvetően nem azt javasolja, hogy kevesebb kalóriát vigyünk be a megszokottnál, hanem azt, hogy a szénhidrátok jó részét, főleg a finomított lisztet és a cukrot váltsuk fel zsírral és fehérjével. Hogy teszteljék a diéta hatékonyságát, a National Institutes of Health kutatói 17 túlsúlyos személy táplálkozási szokásait követték két hónapon át, klinikai körülmények között.
Az első hónapban az alanyok ugyanazt az étrendet követték, amit a vizsgálatok előtt, és ami meglehetősen nagy mennyiségben tartalmazott szénhidrátot , míg a második hónapban nagyon alacsony szénhidráttartalmú diétára fogták őket, de a bevitt kalóriák számát nem csökkentették.
Az ilyen típusú étrend hatékonyságát nehéz előre megjósolni, hiszen számtalan egyéb körülmény is közrejátszik azzal kapcsolatban, hogy valaki naponta mennyi kalóriát éget el - például az, hogy rendszeresen sportol, vagy ülőmunkát végez-e. Az ebben a kísérletben részt vevő személyek az arany középutat követték, azaz átlagos mennyiségű mozgást végeztek, szigorúan ellenőrzött körülmények között. A kísérlet során gyűjtött adatok pedig azt mutatták, hogy önmagában az alacsonyabb szénhidrátbevitel nem eredményez súlycsökkenést. Az első hetekben az alacsonyabb szénhidrátbevitel hatására valóban kevésbé ingadozott az alanyok inzulinszintje , de az energiafelhasználásuk hosszú távon csak minimálisan növekedett ennek köszönhetően.
A kutatás tehát arra világított rá, hogy a súlyvesztés legbiztosabb módszere továbbra is az, hogy ha valaki kevesebb kalóriát visz be a szervezetébe, mint amennyit eléget. Emellett természetesen fontos az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás is, de alapvetően a kalóriák számának csökkentése a megoldás.
Forrás: iflscience.com