Nem kizárható a gluténszennyezettség
A zabtej a legtöbb ember számára tökéletesen tolerálható, de vannak olyanok, akik számára nem nevezhető ideális választásnak. A gluténérzékenyek például nem árt, ha tisztában vannak vele, hogy nem kizárható a zabtej gluténszennyezettsége, mivel a legtöbb fajta olyan üzemben, olyan gépekkel készül, amelyek glutént tartalmazó gabonaféléket is feldolgoznak. Ha nem írják rá a dobozára, hogy gluténmentes, akkor szinte biztos, hogy nyomokban tartalmaz glutént, ami az érzékenyeknek meglehetősen nagy probléma lehet, különösen, ha olyan helyen fogyasztanak zabtejet, ahol nincs alkalmuk személyesen ellenőrizni a csomagolást.
Permetezőszert is tartalmazhat
Ha a zabtej nem organikus, szinte biztos, hogy nyomokban permetezőszereket is tartalmaz. Az Amerikai Földművelésügyi Minisztérium vizsgálata szerint például hétféle toxin található a legtöbb nagyüzemi termesztésű zabszemen, köztük olyanok, amelyek rákkeltőek lehetnek vagy megzavarhatják a hormonrendszer működését . A vizsgált minták 1,8 százaléka emellett metil-paraoxon nevű idegmérget is tartalmazott. Ez egy újabb ok rá, hogy alaposan ellenőrizzük a megvásárolt zabtej csomagolását, és vagy organikusat vegyünk, vagy olyat, amelynek a gyártója elkötelezett a környezet védelmével kapcsolatban.
A zabtej nem a legtáplálóbb
Azzal sem árt tisztában leni, hogy nem a zabtej a legtáplálóbb tejalternatíva. Persze, vannak benne tápanyagok, például vas és rost, és a legtöbb gyártó még külön ad a termékéhez magnéziumot , kalciumot és B12-vitamint is. Ugyanakkor a magtejekben jóval több a fehérje, a kókusztejben egészséges zsiradék is van - ezt is érdemes figyelembe venni, mikor valamilyen növényi tejet választunk.
Az érzékeny emésztésűeknek nem feltétlenül jó
Akinek érzékeny az emésztése, illetve hajlamos az emésztőrendszeri gyulladásokra, jobb, ha tudja, hogy az előre csomagolt növényi tejek nem feltétlenül tesznek jót a számára. Az olyan növényi olajok, mint a repceolaj, gyulladáskeltőként ismertek, mégis a legtöbb ilyen tejalternatíva összetevőlistáján rajta vannak. A zabtejben található sűrítőanyagok, illetve emulgeálók az arra érzékenyek emésztését könnyen felboríthatják, illetve negatívan hathatnak a bélflórára. Emellett sajnos sokban találhatóak rejtett cukrok is.
A bolti változat helyett készítsünk házit!
Ez persze nem jelenti, hogy le kell mondanunk a zabtejről, de ha igazán jó minőségűt szeretnénk, legjobb, ha otthon, magunk készítjük el organikus, gluténmentes gabonából. Egy csésze zabpelyhet turmixoljunk össze négy csésze vízzel, egy csipet sóval és egy datolyával, ha kicsit édesebb ízűre vágyunk, majd szűrjük le, és már készen is van.
Forrás: care2.com