„Eredményeink arra utalnak, hogy a mértékletes kávéfogyasztás egyáltalán nem ellenjavallt, sőt, szívbarát kedvtelésként élvezhetjük” – idézi az Európai Kardiológiai Társaság közleménye Peter Kistlert, a melbourne-i Baker Szív- és Diabéteszkutató Intézet professzorát, a European Journal of Preventive Cardiology című folyóiratban megjelent tanulmány utolsó szerzőjét.
Kistler és munkatársai arra voltak kíváncsiak, hogy vajon a kávé milyen hatással lehet a szív-érrendszer hosszú távú egészségére, illetve általában az emberi élettartamra. Ehhez közel 450 ezer felnőtt kávézási szokásait és egészségügyi adatait elemezték, külön vizsgálva az instant, az őrölt és a koffeinmentes kávékat, valamint a szívritmuszavarok, a bármilyen okból bekövetkező halálesetek és az olyan kardiovaszkuláris betegségek előfordulását, mint a koszorúér-betegség, a pangásos szívelégtelenség és az iszkémiás stroke.
Az instant és a koffeinmentes kávé is hasznos
A kutatás alapját a brit UK Biobank felmérései adták, benne 40 és 69 év közötti felnőttek anonim egészségügyi adataival, akik kezdetben nem szenvedtek semmilyen szívritmuszavartól és egyéb szív-érrendszeri betegségtől. Átlagosan mintegy tizenkét és fél évig követték őket nyomon, valamint felmérték a kávéfogyasztási preferenciáikat is. A válaszadók 44,1 százaléka az instant, 18,4 százaléka az őrölt, 15,2 százaléka a koffeinmentes kávét részesítette előnyben, a fennmaradó 22,4 százalékuk pedig nem kávézott, így ők alkották a kontrollcsoportot.
A monitorozási időszak alatt a résztvevők 6,2 százaléka, közel 28 ezer alany hunyt el bármilyen okból. A halálesetek a legnagyobb arányban a nem kávézók csoportját érintették. Ilyen tekintetben napi két-három csésze mellett az őrölt kávé 27, a koffeinmentes 14, az instant kávé pedig 11 százalékkal csökkentette a halálozási kockázatot. A szív-érrendszeri betegségek terén hasonló összefüggést lehetett megfigyelni, ezúttal 20, 6 és 9 százalékos mutatókkal. Ami a szívritmuszavarokat illeti, azok esetében a naponta négy-öt csésze őrölt vagy instant kávét fogyasztók körében mutatták ki a legszámottevőbb kockázatcsökkenést a nem kávézókhoz viszonyítva, méghozzá 17 és 12 százalékos értékkel.
„A koffein a kávé legismertebb alkotóeleme, de több mint száz biológiailag aktív összetevőt tartalmaz. Valószínűsíthető, hogy a koffeinmentes összetevőinek köszönhetőek azok a pozitív összefüggések, amelyeket a kávéivás és a szív-érrendszeri betegségek, valamint az élettartam között megfigyeltünk” – magyarázta Kistler. Hozzátette, az eredményekből arra lehet következtetni, hogy az instant, az őrölt és a koffeinmentes kávénak is helye van az egészséges életmódban.