Az ünnepi időszakhoz fejben a meghitt családi együttlétet, a békességet és a lelki elcsendesedést kapcsoljuk, sok ember számára azonban az ünnepek (de főleg az azt megelőző hetek) állandó szorongással is járnak. Az év végi hajtás a munkahelyeken, a karácsonyi ajándékok miatti tolongás a zsúfolt üzletekben, az ünnepi programok megszervezése mind hozzájárulhat ahhoz, hogy szentestére testileg és lelkileg is teljesen kimerültnek érezhessük magunkat. A tartós szorongásba pedig szó szerint belebetegedhetünk.
Gyakran hangoztatjuk, hogy a stressz a „gyomrunkra húzódik”, vagy akár azt, hogy „gyomoridegünk” van. Ezek a kifejezések pedig arra is utalnak, hogy a szorongás hosszabb távon többféle emésztőrendszeri panasz kialakulásában is szerepet játszhat. A szorongással járó testi folyamatok már önmagukban is hozzájárulhatnak a különféle kellemetlen tünetekhez – a hasfájástól a székrekedésen át a hasmenésig –, súlyos esetben pedig a probléma akár gyomorfekélyt is kiválthat.
A másik ok pedig a stresszhez kapcsolódó káros szokásokból ered: hatására ugyanis sokan fogyasztanak fokozott mértékű alkoholt vagy dohányoznak, ami miatt a gyomorégés és a refluxos panaszok is visszatérő gondot okozhatnak. A stressz sok esetben ráadásul alvászavarokat is kiválthat, ami szintén hozzájárulhat a különböző emésztőrendszeri problémák kialakulásához, de akár a depresszió vagy a cukorbetegség kifejlődését is elősegíti. Hogyha elkerülnénk ezeket a kellemetlen panaszokat, érdemes az ünnepi időszakban is kiemelt figyelmet fordítani az alábbiakra.
Készítsük fel a házi patikánkat is az ünnepekre
A szorongás az étvágyunkra is komoly hatással van, elég csak a stresszevésnek hívott jelenségre gondolni, amelynek során a lelki nyomás alatt lévő emberek az átlagosnál jóval nagyobb kalóriamennyiséget visznek be a szervezetükbe. Sokaknál viszont éppen, hogy étvágytalanságot válthat ki a szorongás, amelynek hatására nemcsak vitamin- és ásványianyag-hiány léphet fel, de az elégtelen rostfogyasztás miatt székrekedés is jelentkezhet.
Ezek a napok amúgy sem a diétás étrendről szólnak, egy megterhelőbb ebéd után pedig gyakran jelentkezhet puffadás vagy más emésztőrendszeri zavarok. Mindenképpen törekedjünk az ünnepek alatt is a mértékletességre, és főleg az esti órákban kerüljük a megterhelő fogásokat. Inkább napi 4-5 alkalommal együnk kisebb adagokat, így az emésztőrendszerünket is kíméljük, és elkerülhetjük a túlevést.
A legjobb, ha a házi patikánkat is előre felkészítjük az ünnepekre. A gyógyszertárakban vény nélkül is elérhetőek olyan készítmények, amelyek a bennük lévő enzimek hatására segítik a fehérje, szénhidrát és zsír lebontását és enyhítik a teltségérzetet. Hogyha gyakran okoz gondot a puffadás, mindenképpen javasolt beszerezni ezekből.
Írjunk listát
Az ünnepi időszakot kísérő szorongás alapja nagyrészt a kapkodás, amely megelőzhető azzal, ha tudatosan felkészülünk az előttünk álló feladatokra. Írjunk listát arról, hogy milyen teendők várnak ránk, belefoglalva akár a rokonlátogatást, a nagytakarítást vagy a mosást is. A bevásárlólistánkat is érdemes aszerint megírni, hogy melyik üzletben milyen ajándékokat találhatunk nagy eséllyel, így elkerülhetjük azt, hogy feleslegesen járjunk végig olyan boltokat, ahol amúgy sem vehetnénk nekünk megfelelő dolgokat.
Hagyjunk magunknak időt az ünneplésre
Minél jobban ráfeszülünk arra, hogy minden szempontból tökéletes álomkarácsonyunk legyen, annál nagyobb az esélye, hogy az ünnepek inkább rémálommá válnak számunkra. A fokozott stressz nemcsak az ünnepi hangulatunkra nyomhatja rá a bélyegét, de a fent felsorolt problémák miatt az egészségünkre is. Érdemes emiatt elengedni a szükségtelen apróságok egy részét, és figyelmünket az ünnepek valódi értékeire összpontosítani: a szeretteinkkel együtt töltött, minőségi időre. Hagyjunk időt magunknak is a pihenésre, kikapcsolódásra, és a munkahelyi problémákat is próbáljuk száműzni a gondolatainkból.