Az okrát évszázadok óta használják az indiai, pakisztáni konyhában, de igen elterjedt Afrikában, a Földközi-tenger partvidékén és az Amerikai Egyesült Államok déli államaiban is. Bámia néven is ismerik. A fiatal, paprikára emlékeztető terméseket sokféle módon készítik el, a levestől az egytálételeken keresztül a sültekig rengeteg étel alapanyaga lehet. Az íze enyhe és sokféleképpen variálható, így az erősebb fűszerezést is elviseli.
Az okra meglehetősen egészséges zöldség. Nagyon magas a rosttartalma, ennek köszönhetően segíti az emésztésünket, biztosítja az egészséges bélmozgásokat. Azoknak, akik hajlamosak a székrekedésre, különösen ajánlott okrát fogyasztani. A rostdús étrendről kutatások bizonyították, hogy hozzájárulhat bizonyos típusú daganatos betegségek megelőzéséhez. Rosttartalmának köszönhetően a cukorbetegség megelőzésében is segíthet, valamint gátolja, hogy a szervezet túl sok koleszterint vegyen fel az ételekből, így a koleszterinszint csökkentésében is szerepet játszhat.
Az okrában számos vitamin és ásványi anyag található, jelentős mennyiségben tartalmaz többek között folsavat, C- és K-vitamint , magnéziumot, kalciumot, káliumot és cinket .
Hogyan válasszuk, tároljuk és készítsük el?
A legkellemesebb ízű okra kicsi és élénk zöld színű. Az apróbb okra lágyabb, kellemesebb íze van, a nagyobbak keményebbek és szálasak lehetnek. A termések legyenek feszesek és hibátlanok, az okra külsején található foltok ugyanis arra utalhatnak, hogy belül már rohad a zöldség.
Az okrát megmosás nélkül, papírzacskóban érdemes tárolni, a hűtőszekrény melegebb részén, nagyon lehűtve ugyanis gyorsabban megromlik. Ha le szeretnénk fagyasztani, megtisztítás után dobjuk néhány percre forró vízbe, majd ezután tegyük a fagyasztóba.
Felhasználás előtt alaposan mossuk meg. Az okrára jellemző, hogy feldarabolva nyálkás anyagot bocsájt ki, ez előny és hátrány is lehet a főzésnél: például egy levest vagy ragut besűríthetünk úgy is, hogy felszeletelt okrát adunk hozzá. Ha nem akarjuk, hogy ez a sűrű anyag kiváljon az okrából, felhasználás előtt áztassuk citromos vagy ecetes vízbe, vagy adjunk a főzőlevéhez néhány csepp citromot, illetve ecetet .