Ön szokott élelmiszert kidobni?

Minden háztartásban keletkezik élelmiszer-hulladék, ám a pazarlás csökkentése és a környezet védelme érdekében érdemes minél kevesebbet termelni. Lássunk néhány praktikus tanácsot az Élelmiszerbank ajánlásával!

Első lépésként mérje meg a hulladékot, fontos lépése a probléma tudatosításának. Kutatások szerint sokszor már ez is elég ahhoz, hogy megtegyük az első lépéseket a kevesebb élelmiszerhulladék felé. Jegyezze fel egy hétig minden nap, hogy milyen és mennyi étel került a szemetesbe, hasznos adatokra tehet így szert.

Tervezze meg a főzéseket!

Gondolkodjon előre egy hétre: milyen étkezések lesznek, hányan lesznek, (tényleg) lesz-e ideje főzni. Kérdezze meg a többieket is, hogy mit szeretnének enni, készítsen heti menüt, és a hiányzó alapanyagokat írja fel egy bevásárló listára. Vásárlás előtt nézze meg a hűtő, a fagyasztó és a kamra tartalmát, mert így felhasználja, ami nemsokára lejár, és nem vesz olyat, amiből még van.

Csak azt vegye meg, ami biztosan elfogy!

A kutatások szerint többet vásárolnak és dobnak ki azok, akik nem terveznek. Ha tudja, mit fog főzni, és ahhoz képest vásárol, kevesebb lesz a kidobott étel és persze a pénz. Semmiképp se menjen éhesen vásárolni, ilyenkor hajlamosak vagyunk indokolatlanul sokat venni.

Csoportosítsa frissesség szerint az ételeket!

A frissen megvásárolt alapanyagokat tegye hátra a hűtőben, hogy a régebbiek fogyhassanak el hamarabb. Igaz ez a csomagolt termékekre is, mindig a közeli lejáratúak legyenek elől a polcokon.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Használja a fagyasztót!

Ha valamiből túl sokat főzött, nem dobja ki azonnal, inkább fagyassza le, jól jöhet még későbbre. Amire fagyasztáskor érdemes figyelni:

  • Mindent, amit betesz, címkézzen fel. A címkén szerepeljen a lefagyasztás dátuma, a doboz tartalma, az adagok száma.
  • A fagyasztó ajtaján vezessen egy leltárt: ebbe írja fel, amikor betesz valamit, és húzza ki, amikor kivette. Így mindig pontosan tudni fogja, mi minden van a fagyasztóban.
  • A húst a hűtőben olvassza fel, ne a meleg konyhában.
  • Nagyobb húsokat, halakat érdemes darabokra vágva fagyasztani és adagonként fagyasztani.
  • Minden héten vagy hónapban tartson "fagyasztó napot", amikor a fagyasztó tartalmát főzi meg és fogyasztja el. Így mindig lesz hely újabb jelölteknek. Ez különösen nagyobb ünnepek előtt praktikus.

Figyelje, hogy mi fog megromlani!

Rendszeresen vizsgálja át a kamrát, a hűtőt, és használja fel a közeli lejáratú termékeket. Nyaralás előtt használja fel a romlandókat levesekben, egytálételekben, tésztaszószokhoz. Ha valami megmarad, fagyassza le, jó lesz, ha visszaérkezéskor nem kell rögtön főzni! A krémlevesek, szószos ételek jól fagyaszthatók.

Ne főzzön túl sokat!

Gondolja végig, hány felnőtt és hány gyerek fog étkezni, mennyire lesznek éhesek, általában mennyit esznek. Ne adjon túl nagy adagokat, mert így több lesz a maradék, ráadásul nem egészséges túl sokat enni. Próbálja minden alkalommal ugyanazt a mérési módszert használni, így gyorsan megtanulható, hogy mennyi fogy el. Ha nem biztos a dolgában, inkább készítsen egy picit többet, a maradékot tegye a hűtőbe másnapra, vagy a fagyasztóba későbbre.

Használja fel a maradékot!

Felmérések szerint a háztartások fele azért dob ki élelmiszert, mert túl sokat főztek. Pedig a maradékokból elsőrangú fogásokat lehet készíteni. Lássunk néhány ötletet:

  • A csirkepörkölt maradékából remek rizses húst készíthetünk.
  • A maradék húsból és zöldségből készíthetünk húslevest vagy salátát.
  • Az üveg alján megmaradt sör és bor kis kockákra fagyasztva jól jöhet szószok és raguk főzésekor.
  • A maradék zöldséget pürésítve tésztaszószhoz is felhasználhatjuk.
  • A megszáradt kenyérből készítsünk kenyérkockát. Feldarabolás után tegyük a sütőbe barnulásig, légmentes dobozban öt napig eláll, de le is lehet fagyasztani. Krémlevesek feltétjeként kiváló alternatíva.
  • A száraz kenyeret le is darálhatjuk, így házi zsemlemorzsát kapunk.
  • A megszáradt kekszeket és süteményeket is felapríthatjuk turmixgéppel. Ezek jó adalékok mindenféle édességhez, pudinghoz.
  • Étteremből is mindig vigyük haza a maradékot, másnap jó lesz ebédre vagy vacsorára.

Forrás: Élelmiszerbank

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.