A tej és a tejtermékek régóta népszerűek a világban, egész iparág épült a gyártásukra, több táplálkozási szervezet is javasolja, hogy igyunk napi egy pohár tejet. De tényleg így van? Mik az összefoglalta az ezzel kapcsolatos tudományos kutatásokat és következtetéseket.
A tej tartalmaz:
- kalciumot, ami erősíti a csontokat
- fehérjét
- telített zsírokat, amelyek csak megfelelő mértékben jók, ezért ajánlottak az alacsony zsírtartalmú tejterméket
- káros transzzsírokat, amelyek nemcsak mesterséges úton jönnek létre a tejgyártás egyes fázisaiban, hanem például a szarvasmarhák emésztőrendszerében is megtalálhatóak
- tejcukrot (laktóz), amelyre sokak emésztőrendszere érzékeny (Cikkünkből minden kiderül. A kutatók között a tejnek vannak ellenzői és támogatói is. Bodo Melnik, az osnabrücki egyetem bőrgyógyász professzora egészen odáig ment, hogy azt állította, "a tej úgy működik, mint egy vírusos fertőzés". Nem is tud egyszerű táplálékként nézni a tejre, inkább úgy, mint egy "evolúciós programra", amely azért jött létre, hogy a fajok gyorsabban nőjenek.
Egyszerűbben fogalmazva a tej a csecsemők és a borjak számára ideális étel, mert növekedniük és erősödniük kell, de Melnik szerint a felnőttek számára ártalmas. Szerinte a tej aktivál bizonyos folyamatokat a szervezetben, amelynek során például pattanások képződnek, vagy felgyorsítja az érelmeszesedés (ateroszklerózis), a cukorbetegség, az elhízás, a rák és a neurodegeneratív betegségek (pl. Alzheimer-kór, Parkinson-lór, demencia stb.) kialakulását.
"Számos tanulmány kimutatta már, hogy mindenkinek, aki sok tejet iszik, magas az IGF-1 szint (inzulinszerű növekedési faktor) a szervezetében” – magyarázza Katharina Nimptsch, a berlini Max Delbrück Center munkatársa, aki jelenleg is kutat a témában. Szerinte is lehet összefüggés a tejfogyasztás és a civilizációs betegségek kialakulása között, de arra is rávilágít, hogy a hivatalos, átfogóbb kutatások nem igazolják, hogy a tej káros lenne a felnőtt emberi szervezetnek.
"A tudósok szerint a tej nem növeli sem a prosztatrák, a Rákkutatási Világalap szerint itt van összefüggés.
De más, kimutatható hátrányai is vannak a tejnek. Egy svéd tanulmány szerint például a laktózérzékenyek ritkábban betegszenek meg emlő-, petefészek- és tüdőrákban, ami összefüggésben lehet azzal, hogy nem isznak tejet.
Van viszont olyan terület, ahol a kutatások is ellentmondanak egymásnak. Ilyen a mell- és vastagbélrák kialakulása, ahol egyesek szerint a kevés, mások szerint a sok tej jó, és lehet összefüggés aközött is, hogy az európai szarvasmarhából származik-e a tejtermék, vagy sem.
Ebben a tejban lévő úgynevezett mikroRNS-nek van nagy szerepe (ami kisebb mennyiségben pl. a tojásban is megtalálható), amelyek egyes kutatások szerint megváltoztathatják az ember gének tevékenységét. A nebraskai egyetemen Zemplényi János laboratóriumi kutatásai például ezt bizonyítják, de szerinte ennek számos pozitív hatása van, például erősödnek a csontok, ezért kifejezetten ajánlja a tejfogyasztást.
Összefoglalva tehát, bárhogy is hangsúlyozzák sokan a tej és a tejtermékek káros hatásait, valójában még nem találtak meggyőző tudományos érvet ennek alátámasztására, úgyhogy napi egy-két pohár tejet nyugodtan fogyaszthatunk – már ha az orvosunk nem tanácsolta az ellenkezőjét.
Forrás: Spiegel.de