A csokoládé fogszuvasodást okozó hatását eltúlozzák. A problémát nem a kakaó okozza, hanem a csokoládé cukor és állományjavító segédanyag-tartalma.
Kakaó és csokoládé - az ördög eledele vagy gyógynövény? Ezt a kérdést Európában, a növény szélesebb körű elterjedése óta 150 éve teszik fel.
Az anyukák tudják, hogy a kicsik szívesen szürcsölgetik a meleg kakaót, de azt is tudják, milyen sok rosszat mondtak már róla. Nehéz eldönteni, hogy milyen mértékben iktassuk be gyermekeink étrendjébe a kakaót.
Aztékok ajándéka
A növény Amerikából származik. Termesztése a trópusokon, az Egyenlítőtől északra és délre folyik. A törzsből előtörő, virágaiból fejlődő, uborka nagyságú termése a kakaóbab. Az erjesztéssel érlelt és szárított, tisztított, pörkölt, hántolt, csírátlanított kakaóbabból aprítással és hengerléssel készül a kakaótészta. A kakaóport a tésztából nyerik. A kakaóbabból meleg sajtolással nyert pogácsa porítása-szitálása útján állítják elő a kakaóvajat (Butyrum cacao), amit csokoládégyártásban, gyógyászatban, kozmetikában használnak. Képzeljük el, milyen sivár lenne a világ csokoládé nélkül! Pedig így volt ez 1519-ig, amíg a spanyol hódító, Fernando Cortez nem találkozott Montezumával, az aztékok uralkodójával, aki egy aranykehelyből chokolat nevű italt hörpintgetett. A hódítót jobban érdekelte a kehely, mint a tartalma. Az aztékok felvilágosították Cortezt, hogy a bogyó, amely az ital alapanyaga, annyira értékes, hogy száz bogyóért már rabszolgát vásárolhat.
Cortez a spanyol udvarnak is bemutatta az azték italt, amely nagy szenzációt keltett. A spanyolok megpróbálták titokban tartani, míg végül az 1660-as években egész Európában elterjedt. Különösen népszerűvé Angliában és Hollandiában vált.
Telített zsírokban gazdag A csokoládétortát az ördög eledelének hívják. Nem is csoda, hiszen a csokoládé hosszú ideig az elhízottság, a pattanások, a szívbetegség, az epekő, a fogszuvasodás, a fejfájás, a gyomorégés és a bélgörcsök okozójaként volt ismert. A vádak azonban megalapozatlanok. A csokoládé zsírtartalma hozzájárulhat az elhízáshoz, de az édességeknél használt csokoládé ritkán okoz annyi problémát, mint a magas zsír- és koleszterintartalmú vaj és tejszínhab. A kakaó és a csokoládé nem tartalmaz koleszterint (kivéve a tejcsokoládét).
Telített zsírokból viszont valóban sokat tartalmaz. A telített zsírtartalom jó része sztearinsav formájában van jelen, ami nem emeli a vér koleszterinszintjét.
Régebben a közép-amerikaiak láz, köhögés, terhességi zavarok és szülés utáni betegségek kezelésére használták a kakaót. A kakaóvajat égett sebekre, kicserepesedett szájra, kopaszodó fejbőrre és szoptató anyák gyulladásos melleire kenték. Néhány évvel ezelôtti megfigyelés szerint a csokoládé hatására olyan vegyületek szabadulnak fel az agyban, amelyek a szeretet érzetéért felelősek. Ezzel magyarázták, hogy az összetört szívű emberek gyakran a csokoládéban találják meg a vigasztalást. A kakaó gyógyító hatását két alkotójának köszönheti: a koffeinnek és a teobrominnak. A kakaóban a kávé koffeintartamának 10-20 százaléka található meg. Ezért a kakaó és a csokoládé enyhe serkentő hatása elűzi az álmosságot.
Nyugtató édesség
A kakaó teobrominje nyugtatja az emésztőszervek sima izomzatát. A teobromin és koffein közeli rokona az asztma elleni gyógyszerek egyik hatóanyagának, a teofilinnek. Ez a teobrominhoz és koffeinhez hasonlóan tisztítja a hörgőutakat. Tény, hogy a csokoládé és a kakaó gyomorégést is kiválthat. A növény ernyesztő hatással van a nyelőcső és a gyomor közti szelepre. Ha ez a szelep (az alsó nyelőcsövi záróizom) nem zár szorosan, a gyomorsavak felfröccsennek a nyelőcsőbe, s ez okozza a gyomorégést. Amennyiben ilyen tünetet érez a kismama, akkor nem, vagy kevesebb csokoládét kell fogyasztani. Az állapotos vagy szoptató anyák az említett koffeintartalom miatt is keveset fogyasszanak belőle.
A kakaó előállításának melléktermékével, a kakaóvajjal a gyógyászatban találkozunk. A kakaóvaj elefántcsont-sárga, csokoládéillatú, kemény növényi zsiradék. A gyógyszertárban rendszeresen használják krémek-kenőcsök alapanyagaként. A kakaóvajból hideg-préseléses eljárással végbélkúpokat vagy hüvelygolyókat is készítenek.
III. évfolyam, 11. szám