Képes tágulni, de nem gumiból van
Jobb, ha tisztában vagyunk vele, hogy gyomrunk nem gumiból van, így mérete nem csökken le attól, ha kevesebb ételt veszünk magunkhoz. Tény persze, hogy képes tágulni, ha nagyobb mennyiségű ételt veszünk magunkhoz - ennek különösen azokban az időkben volt jelentősége, amikor az ember még barlangokban élt, és halászó-vadászó életmódot folytatott, hiszen a gyomrában "raktározta" az ételt.
A zsugorodás ügyében viszont az a helyzet, hogy egy nagyobb étkezés után gyomrunk valóban meglepően gyorsan képes visszaállni normál méretére - de az eredeti méreténél kisebbre zsugorodni akkor sem fog, ha sokkal kevesebbet eszünk a megszokottnál.
Mindenki gyomra ugyanakkora
Talán sokak számára meglepő információ, hogy mindenkinek ugyanakkora a gyomra attól függetlenül, hogy mekkora a testsúlya. Ha a kisebb mennyiségű étel fogyasztásával valóban csökkenteni lehetne a gyomor méretét, akkor ez azt jelentené, hogy a normál testsúlyú embereknek kisebb a gyomra, mint azoknak, akik túlsúlyosak vagy elhízottak. De ez a Gastroenterology című szaklapban publikált tanulmány szerint nem így van.
Még hízhatunk is
Aki szkeptikusan áll a dologhoz, annak érdemes lehet átgondolni, hogy testünk "úgy lett tervezve", hogy elég kalóriát fogadjon be a szervezet működtetéséhez még akkor is, ha éppen táplálékhiányos időszak van. Ha csökkentjük a bevitt táplálék mennyiségét, akkor valójában csak éhesebbek leszünk, ráadásul testünk úgy érzékeli majd, hogy éhezünk, ezért olyan hormonális és fizikai reakciókkal reagál, amelyek kalóriabevitelre ösztönöznek, illetve csökkentik az energiafelhasználást. Testünkben sok ghrelin nevű hormon szabadul fel, amely fokozza az éhségérzetet , a testhőmérséklet lecsökken, az anyagcsere pedig lelassul, hogy minél több energiát spóroljunk meg. Éppen ezért ha hirtelen és drasztikusan csökkentjük a bevitt ételmennyiséget, akkor nemcsak gyomrunk nem zsugorodik össze, hanem még hízhatunk is tőle.
Forrás: prevention.com