Minikutatás: ilyen gyakran főztök

A rendszeres otthoni főzés nemcsak a pénztárcára, de az egészségre is pozitív hatással van. Mindezek tükrében kíváncsiak voltunk, olvasóink milyen gyakran szánnak időt ételkészítésre.

„Milyen gyakran főzöl?” – tettük fel a kérdést Facebook-oldalunkon követőinknek. A több mint kétszáz válasz pedig arról árulkodik, hogy a legtöbben mindennap szánnak erre időt otthon, de mások is jellemzően kétnaponta egyszer igyekeznek házi készítésű ételekről gondoskodni. Persze ki több, ki kevesebb örömét leli mindebben. Többen használták például a sajnos kifejezést válaszukban, egy hozzászóló pedig kerek perec kijelentette, hogy bár szinte mindennap odaáll a konyhába, de néha már unja.

  • „Mindennap. Inkább kétszer van főtt étel, mintsem egyszer is kimaradjon! Nálunk van rá igény!” – árulta el egy másik kommentelő.
  • „Hetente többször. Úgy gondolom, sokkal egyszerűbb és egészségesebb az otthon főtt kaja. Németországban tanúja voltam: szinte minden átlagos főtt ételt boltban is árultak, előre csomagolva. Rengeteg kényelmes ember van, aki ezeket megvette, elfogyasztotta, és egyre nagyobb túlsúllyal élte az életét, mert a hétköznapok és a hétvégék is kényelemben teltek. Sem gondolkodás, sem főzés, semmi kreativitás, időmenedzselés nem szükséges hozzá. Tragikusnak tartom...” – foglalt állást egy követőnk a kérdésben.

Az otthoni főzés egészségügyi előnyei

Ez utóbbi vélemény részben egybecseng a tudományos kutatások eredményeivel is. A Johns Hopkins Egyetem kutatói például egy 2015-ben publikált, több mint kilencezer résztvevő adatain alapuló tanulmányukban arra a következtetésre jutottak, hogy a rendszeres otthoni főzés jelentősen elősegíti az egészséges táplálkozást. A házi kosztot fogyasztók körében alacsonyabb napi kalória-, cukor- és zsírbevitelt mértek, függetlenül attól, hogy ehhez egyébként társult-e fogyókúrás szándék vagy sem. Mi több, azok, akik hetente legalább hat-hét alkalommal főznek, jellemzően olyankor is kevesebbet esznek, amikor valahol máshol étkeznek, illetve ritkábban választanak ezen alkalmakkor gyorsételeket.

fiatal férfi főz a konyhában
A rendszeres otthoni főzés egészségünk megőrzését is segíti. Fotó: Getty Images

Apropó gyorsételek, az ultrafeldolgozott élelmiszerek kapcsán eleve egyre több aggály merül fel a tudósok és szakértők részéről. Olyannyira, hogy mint azt a közelmúltban megírtuk, az ilyen típusú élelmiszerek még biológiai öregedésünket is számottevően felgyorsíthatják, de a cukorbetegségtől a rákig számos megbetegedéssel kapcsolatba hozhatók. A legjobb tehát, ha étkezésünk minél nagyobb arányban friss, teljes értékű hozzávalókból készült házi ételeken alapszik, így lehetünk ugyanis a legbiztosabbak abban, hogy valóban az kerül a tányérunkra, amire szervezetünknek szüksége van. Különösen, ha a Magyar Dietetikusok Szövetsége (MDOSZ) által összeállított Okostányér ajánlásait is követjük a főzés során.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +1 °C

Mindenütt beborul az ég, és egyre többfelé - legkésőbb és kisebb eséllyel az északkeleti tájakon - várható eső, záporeső. Délnyugaton valószínű nagyobb mennyiség. A Dunától keletre kezdetben még előfordulhat köd. Az északnyugatira forduló szelet élénk, főként a Dunántúlon erős lökések is kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -2 és +7 fok között alakul, a keleti határvidéken lehet mérni fagypont alatti értékeket. Péntek hajnalban érkezik a következő hidegfront.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra