Pizzából ezért nem tudsz egy szeletnél megállni

Bármennyire is nem tartoznak az egészségesnek tekintett ételek közé, nem könnyű megállni, hogy az ember ne egyen többet az első szirom csipsz vagy az első szelet pizza után. Lássuk, mivel magyarázza ezt a tudomány.

A pizzafogyasztás már-már függőségszerű étkezési szokásokhoz vezethet. Legalábbis ez derült ki abból a 2021-es kutatásból, amely Ashley Gearhardt, a Michigani Egyetem klinikai szakpszichológusa vezetésével 35 ételféleséget hasonlított össze. Mintegy félezer önkéntes bevonásával gyűjtöttek adatokat, és mint azok elemzéséből kiderült, a 35 étel közül a pizza bizonyult a leginkább addiktívnak. Mint azt a PsychologyToday írja, ebben két összetevő játszik nagyon fontos szerepet: a liszt és a sajt.

pizzaevés, pizzaszelet, fiatal nő
A pizzával könnyű túlzásba esni, egy szelet sosem elég. Fotó: Getty Images

Így okoz "függőséget" a pizza

Ha valaki a kokacserje levelét kezdi rágcsálni, aligha válik egyhamar drogfüggővé. Egészen más a helyzet a kokainhasználattal, hiszen a szert úgy alakították ki, hogy gyorsan a véráramba jusson a növény leginkább addiktív vegyülete. Ugyanez érvényesül sok kényelmi élelmiszer esetében is, amelyek finomított szénhidráttartalma nagyon hamar bekerül a véráramba szőlőcukor, avagy glükóz formájában. Értelemszerűen az élelmiszeripar célja, hogy minél többet fogyasszanak a vásárlók, és ne elégedjenek meg apró adagokkal. A folyamatot pedig a zsír is segíti: ezért szeretjük nagyon az olyan termékeket, amelyek lisztet és zsírt kombinálnak, mint a kekszeket, tortákat – és a pizzát.

Ami pedig a sajtot illeti, annak emésztése során úgynevezett kazomorfin szabadul fel. Egy fehérjéről van szó, amely képes az agy ópiátreceptoraihoz kötődni, ezáltal éppúgy nyugtató hatással bír, mint a heroin és a morfium. Az amerikai állami egészségügyi szervezet (NIH) tejtermékek fogyasztására vonatkozó irányelvei azt az ajánlást fogalmazzák meg, hogy naponta ne együnk többet 40-45 gramm sajtnál. Ezt igen könnyű átlépni, ha pár szeletnél több pizzát fogyasztunk el este a tévé előtt ülve. Különösen akkor érezhetünk ellenállhatatlan vágyat a kazomorfin nyugtató hatására, ha egyébként is stressz vagy szorongás gyötör valamiért. Az említett felmérésben egyébként önmagában a sajt a tizedik legaddiktívabb élelmiszernek jött ki, hozzátéve, hogy a férfiak gyakran esnek túlzásba vele, mint a nők.

Agyi képalkotó vizsgálatokkal végzett kutatások szerint azok szervezetében, akik gyakran esznek gyorsételeket, előbb-utóbb tolerancia alakul ki azokkal szemben. Magyarán egyre többet és többet kell megenniük ahhoz, hogy sóvárgásukat enyhíteni tudják. Ezzel együtt a kényszeres evés és a drogfogyasztás közötti hasonlóságok leginkább állatkísérletekből tűnnek ki. A patkányok például hajlamosak a túlevésre, ha kekszről és cukormázról van szó, mintha a tipikus táplálékaikról lenne. Ha pedig sajttortával etetik őket, az agyuk hasonló aktivitást mutat, mint a kábítószerfüggővé tett fajtársaiké. Emellett a cukorral etetett rágcsálók hasonlóan reagálnak, ha elveszik tőlük a cukrot, mint az ópiátmegvonással küzdő egyedek: elkezdik csattogtatni a fogaikat, agresszívabbá válnak. Ugyancsak beszédes az a kísérleti megfigyelés, hogy még ha a lábukba vezetett áramütéssel is igyekeztek távol tartani őket, a patkányok akkor is kitartóan törtek előre az erősen feldolgozott élelmiszerekért. Éppen úgy, ahogy egy alkoholbeteg sem tud leállni az ivással még azután sem, hogy elveszítette a munkáját, vagy tönkrement a házassága.

Mit tehetünk a sajt iránti vágy ellen?

Ha úgy döntesz, hogy ideje kicsit visszavenni a sajtfogyasztásodból, úgy lehetőséged nyílik arra, hogy újra felfedezd azon zöldségfélék ízét, amelyeket addig sajt alá rejtettél. Szendvicsekben remek alternatíva lehet helyette az avokádó, salátákban pedig a diófélék és a mogyoróvaj. Ezek mindegyike egészséges zsírsavakat tartalmaz. Ezenkívül érdemes lehet egy próbát tenni a szójából vagy diófélékből készülő vegán sajtokkal is. Gearhardt kutatásaiból arra is fény derült, hogy a feldolgozott élelmiszerek elhagyása embereknél is elvonási tünetek okozhatnak, beleértve például az ingerlékenységet, fáradtságot, lehangoltságot és sóvárgást. Mindazonáltal a sajt nem változtatja meg mentális állapotunkat olyan módon, mint például az alkohol és kokain teszi. Mégis, a túlevés oda vezethet, hogy úgy érezzük, elveszítettük a irányítást.

Mit lehet tehát tenni? Nos, fontos, hogy ne becsüljük alá a legkézenfekvőbb módszer: szabaduljunk meg a kísértéstől. Ha a problémát a sajt vagy a pizza okozza, akkor egyszerűen ne tartsunk ezekből semennyit otthon. Munkából hazafelé is keressünk inkább más útvonalat autóval, ha egyébként a kedvenc pizzériánk felé szoktunk vezetni. Szintén hasznos, ha rutinszerű rituálékat alakítunk ki az evés kapcsán, amelyek segítségével lassabban fogunk enni, és könnyebben tudunk önuralmat gyakorolni. Maradva a pizzánál: a szeleteket nem csak kézből fogyaszthatjuk el, hanem késsel-villával is felvághatjuk egy tányérra téve.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.