Azok az emberek, akik reggeliznek, gyorsabban égetik a kalóriákat és jobban tudják szabályozni a vércukorszintjüket (kevésbé ingadozik ez náluk), mint azok, akik koplalnak - ezt egy friss tanulmány mutatta ki, amelyet a brit Daily Mail idéz .
A kutatók azt tesztelték, hogy két módszer közül melyik a hatékonyabb a szervezet energiaegyensúlya szempontjából. A rendszeres reggelizőket és a délelőtt koplalókat hasonlították össze.
A nagy-britanniai Bath-i Egyetem kutatásában 21 és 60 év közötti személyeket vizsgáltak meg. Őket véletlenszerűen sorolták be a hat héten keresztül rendszeresen "reggeliző" vagy "koplaló" csoportba.
A koplalók semmit nem ettek délig, míg a reggelizők 700 kalóriát vihettek be a szervezetükbe délelőtt tizenegyig. Ám az utóbbiaknak még egy szabályt előírtak: ébredésük után legkésőbb két órával minimum 350 kalóriát kellett elfogyasztaniuk.
A közhiedelemmel ellentétben a kutatók azt tapasztalták, hogy akik reggeliztek, azoknak az anyagcseréjét nem nagyon befolyásolta az, ha snacket ettek vagy ilyen-olyan adagokat fogyasztottak. Ugyanakkor inkább energiát adtak le, főleg reggelizés után. Körülbelül 442 kalóriától szabadultak meg azáltal, hogy aktívak voltak.
Ahogy telt a nap, a reggelizők vércukorszintje is szabályozottabb volt, mint azoké, akik koplaltak. A kutatást Dr. James Betts, a Bath-i Egyetem munkatársa vezette. Vizsgálati eredményeiket az című szakfolyóiratban közölték a táplálkozástudománnyal foglalkozó brit specialisták.
"A kutatás legfőbb eredménye, hogy kimutattuk: a reggelizők több kalóriát égetnek el" – magyarázta Dr Betts. Ennek nem az az oka, hogy nem ettek snackeket, rágcsálnivalókat , és nem is a felfokozott anyagcseréjük okozta ezt, hanem az, hogy többet mozogtak.
Már csak aközben is többet mozogtak, hogy reggeliztek, és az aktivitásnak eleve sok előnye van. A kutatók a vizsgálat elvégzésekor nem adtak tanácsot a résztvevőknek, hogy mit egyenek, és abba sem szóltak bele, hogy a nap többi részében mennyit és mikor esznek – tette hozzá Dr. Betts.