Miért is ne takarítsuk ki a belsőnket a lakással együtt a tavaszi nagytakarítás keretében? Csak úgy ömlenek ránk a méregtelenítéssel kapcsolatos (tév)információk, szinte kényelmetlenül érzi magát az ember, ha még nem kezdett hozzá önmaga megtisztításához.
A méregtelenítés olyannyira része az életünknek, hogy szezonalitástól függetlenül, éjjel-nappal ezen dolgoznak bizonyos szerveink. Az egyik ilyen fontos szerv a máj , amely számos tápanyag, gyógyszermolekula lebontásában, átalakításában ("méregtelenítésében") szerepet játszik. Gyakran az átalakított vegyületek kiürítéséhez az is szükséges, hogy vízoldékonyabbá váljanak - szerencsére a máj ezt is képes elvégezni (ilyenkor pl. glükuronsavval, kénsavval konjugálódik a kiürítendő anyag, amely a bélbe kerülve már kevéssé képes felszívódni és salaktalanítódik).
A méregtelenítés másik fontos helyszíne a vese , amely egy sor anyagcsere-végtermék kiürítéséért felelős. A vese által eltávolított anyagok a vizelet részeként ürülnek ki.
Alaphelyzetben nem szükséges fokozni a méregtelenítést, mert a jól működő máj, vese mindenféle nógatás nélkül elvégzi a dolgát. Ha egészségesen élünk, táplálkozunk , természetesen nagyobb esélyünk van arra, hogy ez a két kulcsfontosságú szerv sokáig jól működjön. Bár a legtöbb cikkben szereplő méregtelenítő hatású növény alapvetően egészséges, ezek fogyasztása alapvetően nem javítja a méregtelenítés hatékonyságát.
Más a helyzet, ha a vese vagy a máj nem működik megfelelően. Előbbi szerv elégtelensége esetén a méregtelenítés művesekezeléssel segíthető - a fenti módszerek ilyenkor nem sokat érnek. A máj működésének romlása esetén valóban szoktak gyógynövény eredetű termékeket használni (ezek máriatövis-kivonatot tartalmaznak), azonban az ilyen gyógykezelésnek már nem sok köze van a tavaszi méregtelenítéshez.
A cikk folytatását a Ködpiszkáló blogon olvashatja!