A tejtermékek gyermek- és időskorban a legkézenfekvőbb kalciumbeviteli formát jelentik a csontozat megerősítéséhez és védelméhez, de az aktív korú lakosság sem tekinthet el rendszeres fogyasztásától. A dietetikusok ajánlása szerint naponta fél liter tejnek megfelelő mennyiségű tejtermékre mindenképpen szüksége van a szervezetnek, nemcsak a fogakat és a csontokat erősítő kalcium kalcium miatt, hanem azért is, mert a bennük található fehérjék nagyon jó arányban képesek beépülni az izomzatba.
Frissítő tejtermékek a vízpartra
Ki ne érezte volna már strandolás után, hogy farkaséhes? A magyarázat egyszerű. A testhőmérsékletünknél hidegebb vízben beindulnak a szervezet védelmi reakciói, energiafelhasználásunk fokozódik. Ez még a fürdőzők által melegnek mondott 26-28 fokos vízben is bekövetkezik, csak lassabban játszódik le a folyamat. Ha nyaralás alatt is oda szeretnénk figyelni táplálkozásunkra, jó, ha tudjuk, hogy a szervezet megnövekedett tápanyagigénye leghatékonyabban az úgynevezett kisétkezések - tízórai, uzsonna - beiktatása révén biztosítható. Jó megoldás, ha strandoláskor is gyümölccsel, zöldséggel dúsított, könnyen emészthető sovány tejterméket fogyasztunk. A hűtőtáskában tárolt joghurt és kefir az üdítők mellett egész nap friss és élvezhető utánpótlást biztosít, savanykás ízük felüdülést jelent a nagy melegben.
Napozáshoz
Reggel 11 óra előtt és délután 3 óra után nyugodtan vegyünk egy kis napfürdőt, hiszen szervezetünk így tud D-vitamint előállítani. Gondoskodjunk mindig a megfelelő kalciumbevitelről is, hogy a D-vitamin segítségével az ásványi anyag be tudjon épülni a csontokba és fogakba . Erre a legjobb megoldás a kalciumban dús tejtermékek fogyasztása.
Szeretteinket megörvendeztethetjük egy szép sajttállal is, hiszen a sajt nemcsak változatos és finom kiegészítője a nyári vacsoráknak, hanem kitűnő kalciumforrás is egyben.
Grillezés után
A nyár a grillpartik időszaka is. Gyakran előfordul, hogy az előző esti kerti mulatság után nem esik jól a sült kolbász. Ilyenkor is nyugodtan forduljunk a tejtermékekhez. Egy pohár hűvös kefir, joghurt vagy egy tejfölös saláta rendbe teszi gyomrunkat, tartalmazza a szükséges mennyiségű energia- és fehérje-utánpótlást, ráadásul frissít is.
Sportoláskor
Az edzés után bevitt energiaforrásokkal szemben a szakértők alapvetően két követelményt fogalmaznak meg: legyen magas a fehérjetartalma és olyan fehérjéket tartalmazzon, amelyeket a szervezet a legnagyobb mértékben tud az izmokba beépíteni. A tejtermékek az egyik legjobb utánpótlásnak számítanak, hiszen a bennük található proteinek akár 82 százalékban képesek izommá válni. A túró az egyik legjobb utánpótlás, hiszen kitűnő kalciumforrás, foszfortartalma pedig a tejénél is magasabb.
Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége