Minden második magyar napjában háromszor, minden harmadik pedig négyszer, vagy annál is többször étkezik saját bevallása szerint - áll a GfK Hungária legfrissebb elemzésében. Ezek szerint egyre terjed a köztes étkezések gyakorlata.
Rendszeresen étkezünk
A kutatásból az is kiderül, hogy a felnőttek 71 százaléka - azaz négyből mintegy hárman - úgy nyilatkozott, hogy rendszeresen étkezik; így 29 százalékra tehetők azok aránya, akik "inkább rendszertelenül esznek". A fő étkezések közül legfontosabbnak továbbra is az ebédet tartja a többség, s 69 százalék minden nap meleget ebédel.
"Az egészséges táplálkozásra mindössze tízből egy magyar felnőtt figyel oda tudatosan" _ mondta el Dörnyei Otília, a GfK Hungária ügyfélkapcsolati igazgatója."Ez az arány az 1989-2012-es időszakban 10 és 17 százalék között hullámzott: 1992-ben érte el a legmagasabb arányt, s a legutóbbi megkérdezés alkalmával nyilatkoztak legkevesebben (10 százalék) effajta tudatosságról. Azok aránya, akik "azt eszik, ami ízlik nekik" a legfrissebb mérések szerint 34 százalékon áll" _ magyarázta a szakember a trendeket.
Nem érdekli a magyarokat, ha hizlal az étel
Egyre nagyobb probléma viszont a testsúly növekedése hazánkban is. Mindössze tízből egy válaszadó figyel oda arra, hogy olyan ételeket fogyasszon, melyek segítségére vannak testsúlya megtartásában, illetve az ideális testsúly elérésében. A megkérdezettek 28 néha figyel erre oda, 20 százalék ritkán, s 42 százalék soha. Ezzel szemben a válaszok fényében a legfontosabb érvek sorrendben egy étel mellett: hamar elkészüljön, egészséges legyen, ízletes legyen.
Így nem meglepő, hogy a legfrissebb információk szerint mindössze tízből mintegy négyen idegenkednek a félkész ételektől (2005-ben és 2007-ben ez az arány még 49 százalék volt), a többség szerint azok nyugodtan fogyaszthatók. Ezzel összhangban 43 százalék tart az élelmiszerekben lévő kémiai anyagoktól, 57 százalék szerint eltúlzottak az aggodalmak. A főzést tízből négyen tartják nyűgnek, míg a többség szívesen készíti el saját menüjét.