A palacsinta szeretete egészen a római időkig nyúlik vissza, hiszen akkoriban a légionáriusok körében igen nagy mennyiségben fogyasztott étel volt. Kevés alapanyagot igényelt, sokáig eltartható volt, és főként hússal töltötték meg. A történelmi adatok szerint Európában való elterjedése is a rómaiaknak köszönhető, de ma már világszerte kedvelt finomság. A receptúra persze nemzetenként eltérő, de népszerűsége ettől csak még nagyobb.
Palacsinta sósan
Bár a palacsintát elsősorban édes tésztaként kedveljük, sósan is igazán ízletes finomságok készíthetők vele. Ezt bizonyítják az alábbi receptek is, melyeknek vétek lenne ellenállni. A tésztát persze szokásainkhoz híven reformosítottuk kicsit, de ettől csak táplálóbb és egészségesebb lett.
S bár a palacsinta készítése nem éppen időtakarékos dolog, ha a tésztát elkészítjük előre, és betesszük a hűtőbe, másnap már csak a feltéttel és az összeállításával kell foglalkoznunk, így remek alternatíva lehet egy gyors ebédre vagy vacsorára.
Spenótos palacsintatorta
Hozzávalók 6-8 személyre:
A tésztához:
- 40 dkg tönköly- és zabpehelyliszt vegyesen
- 4 tojás
- 2 evőkanál olaj
- víz
- só
A töltelékhez:
- 50 dkg spenót
- 2 gerezd fokhagyma
- só, bors
- 5 dl bio tejföl
- 35 dkg reszelt sajt
A lisztet keverjük össze a tojással, a vízzel, a sóval és olajjal. A palacsintasütőt forrósítsuk fel, és minimális mennyiségű zsiradékkal kezdjük sütni a palacsintákat. A töltelékhez pároljuk meg a spenótot, turmixoljuk össze, adjuk hozzá a fokhagymát, a sót, a borsot, és amikor már teljesen elfőtte a levét, a tejföl felét. Tartsuk melegen. Kezdjük el „építeni” a tortát . Tegyünk egy palacsintát egy tálra, kenjük meg a meleg spenóttal, szórjuk meg reszelt sajttal, és így tovább, amíg az összes alapanyag el nem fogy. A sajt kicsit megolvad a hőtől, és kötőanyagként is működni fog. Vágjuk a tortát szeletekre és a maradék tejföllel tálaljuk.
Sonkás-kelbimbós palacsinta
A palacsintatésztát a fentiekhez hasonlóan készítsük el. 20 dkg sonkát vágjunk apró kockákra és egy kevés olajon pirítsuk le. Adjunk hozzá kb. 3 marék félbevágott kelbimbót , és lassú tűzön pároljuk. Amikor megpuhult a kelbimbó, adjunk hozzá 3-4 gerezd zúzott fokhagymát és 1 evőkanál apróra vágott kakukkfüvet. Forgassuk alaposan össze, majd zárjuk el a gázt alatta. A palacsintából 1-1 darabot tányérra helyezzünk, megszórjuk a sonkás-kelbimbós töltelékkel és egy kevés olívaolajjal meglocsolva kínáljuk.