A spirulina az elmúlt években világszerte a reformkonyhák egyik sztárjává nőtte ki magát. A superfoodnak is kikiáltott élelmiszer tulajdonképpen egy algafajta, amely nagy mennyiségben tartalmaz fehérjéket, vitaminokat, ásványi anyagokat és jótékony hatású fitokemikáliákat. A legtöbb ember különösebb veszélyek vagy mellékhatások nélkül fogyaszthatja, az egészségre gyakorolt hatások miatt pedig kimondottan ajánlják is. Bizonyos esetekben azonban nem javasolják ennek az algának a fogyasztását - a Healthline cikke ezeket az eseteket gyűjtötte össze.
Méreganyagokkal szennyezett lehet
Fontos tudni, hogy a természetes módon fejlődő algák méreganyagokat hordozhatnak abban az esteben, ha nehézfémekkel, baktériumokkal vagy káros részecskékkel, úgynevezett mikrocisztinekkel szennyezett vízben nőttek. Ezek a méreganyagok aztán a mi szervezetünkbe is bekerülhetnek, és károsíthatják a májat és számos más szervet. Az ellenőrzött környezetben termesztett spirulina ugyanakkor jóval kisebb arányban van kitéve ártalmas vegyületeknek, így nagyobb biztonsággal fogyasztható.
Nem javasolt autoimmun betegeknek
A spirulina serkentheti az immunrendszert, ami súlyosbíthatja az autoimmun betegségeket, például a lupuszt, a sclerosis multiplexet vagy a rheumatoid arthritist. A különböző autoimmun zavarokkal küzdők számára ezért nem javasolt a fogyasztása. A spirulina-étrendkiegészítőket a bőrt és az izmokat érintő súlyos autoimmun reakciókkal is összefüggésbe hozták, bár ez a mellékhatás a kisszámú kutatási eredmény alapján nagyon ritka.
Lassíthatja a véralvadást
A spirulinának véralvadásgátló hatása van, ami azt jelenti, hogy hígíthatja a vért, és meghosszabbíthatja a véralvadáshoz szükséges időt. Azok számára, akik vérhígítót szednek vagy vérzési rendellenességben szenvednek, a spirulina veszélyes lehet, mert csökkentheti a vér alvadási képességét. Emiatt pedig a kisebb zúzódások is veszélyes vérzésekkel járhatnak.
Allergiás reakciókat is kiválthatnak
Néhány ember allergiás lehet a spirulina bizonyos vegyületeire, és súlyos allergiás reakciók alakulhatnak ki náluk az alga fogyasztásának hatására. Ez viszonylag ritka, de az érintetteknél bőrkiütések, viszketés vagy légzési nehézségek jelezhetik az allergiát. Hogyha ezeket tapasztaljuk, semmiképpen ne fogyasszunk spirulinát tartalmazó étrend-kiegészítőt!