Antioxidánsok a szabadgyökök ellen
Földi létünk egyik alapja az oxigén, így szervezetünknek is szüksége van erre az elemre ahhoz, hogy a tápanyagok hasznosulni tudjanak, vagy megbirkózzunk a stresszel. Ezen folyamatok során azonban szabadgyökök, azaz kihasználatlan kémiai kötéseket tartalmazó vegyületek keletkeznek. Legfőbb veszélyük, hogy súlyos, sejtszintű változásokat okozhatnak, így növelve bizonyos betegségek (szív-érrendszeri és daganatos elváltozások) kialakulásának esélyét, fokozzák az öregedést, illetve gyengítik az immunrendszert. Az antioxidánsok ezeket a folyamatokat képesek hatástalanítani, méghozzá úgy, hogy leállítják a túlzott mértékű oxidatív folyamatokat, mielőtt még szervezetünkben súlyos változások állnának be. Antioxidáns lehet vitamin, ásványi anyag és egyéb más vegyület is.
A színes-ízes a nyerő!
Nátha esetén a narancsléért és a C-vitaminért nyúlunk, ha pedig szépen akarunk barnulni, akkor karotinban gazdag étrenddel készítjük elő bőrünket a napfürdő előtt. Ha a diagnózis szerint magas a koleszterinszintünk, akkor azt javasolják a szakemberek, hogy gyakrabban kerüljön terítékre a fokhagymás pirítós, míg a zöld teát elhízás esetén érdemes fogyasztani.
A növények élénk színéért és jellegzetes ízéért a kincset érő fitonutriensek felelősek, melyek erős ízű, színű és aromájú növényi anyagok. Fontos szerepet töltenek be a növények védekező rendszerében, és nagy az emberi szervezetre gyakorolt antioxidáns hatásuk is, mert javítják az immunválaszt, segítik megelőzni a daganatos betegségeket, pusztítják a kórokozókat, ráadásul képesek regenerálni a károsodott a DNS-t. A fitokemikáliák családjának legnépszerűbb és legismertebb tagjai a következők:
- Karotinoid: A sárga, a vörös és a narancsszín jelzi. Ezekben a gyökfogókban gazdag a paradicsom és a görögdinnye (benne a likopin), a béta-karotint raktározó sárgarépa, valamint a kapszaicinben és kapszorubinban bővelkedő paprika. A béta-karotin a látást és a hámszövetek állapotát javítja, a likopin bizonyos daganatos betegségek kialakulásának esélyét csökkenti, a paprika hatóanyagai pedig erősítik a C-vitamin áldásos hatását, és átmenetileg gyorsítják az anyagcserét is.
- Flavonoidok: Ezek az antioxidánsok hatékonyabbá teszik a vitaminokat, és segítik a bőr védekezését a káros sugárzások ellen. Ha gyakran fogyasztunk epret, szőlőt vagy citrusféléket, szinte biztos, hogy mindent megteszünk ereinkért, hiszen a flavonoidok befolyásolják a hajszálerek áteresztő képességét is. Nem szabad megfeledkezni a flavonoidok egyik kisebb csoportjáról, az antocianidinekről sem, melyek többek között a fekete áfonya, a kékszőlő, a lilahagyma, a cékla és a ribiszke színéért felelősek. Ezek a vérrögök kialakulását gátolják, és csökkentik az érfal áteresztőképességét.
- Glükozinolát: Kétség kívül a glükozinolát az ízek királya minden fitonutriens közül. Jellegzetes csípős-kesernyés ízt kölcsönöz a fejes káposztának, a kelbimbónak és a tormának, és a kutatások tanúsága szerint, ha gyakran kerül belőlük készült étel az asztalra, csökken a gyomor-, a hasnyálmirigy-, a vastagbél- és a tüdődaganatok kialakulásának esélye.
Fő a mértékletesség
Számos vizsgálat próbálta már bebizonyítani az antioxidánsokról, hogy még sincsenek olyan jó hatással a szervezetünkre, mint azt eddig gondoltuk. A legtöbb tudományos kutatás következtetései között azonban egytől egyig az olvasható, hogy ez esetben is a legfontosabb a mértékletesség. Emellett szól az a tény is, hogy az antioxidánsok nagy adagban történő felvétele egyáltalán nem növeli kedvező hatásukat.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy táplálékainkkal megfelelő mennyiségű gyökfogó jut szervezetünkbe, jegyezzük meg a dietetikusok által is sulykolt "félkilós" szabályt: együnk napi legalább fél kilogrammnyi, idénynek megfelelő, színanyagokban gazdag növényi eredetű táplálékot, vagy fogyasszuk frissen facsart levüket! Természetesen esetenként szóba jöhetnek az étrend-kiegészítők is, ám egészséges, vegyes táplálkozás esetén erre nem nagyon van szükségük. Minden esetben érdemes kikérni a szakember véleményét tablettaszedés előtt, hiszen az, hogy szervezetünk mennyi antioxidánst hív segítségül a szabadgyökök elleni harcban, nagyban függ életkorunktól, általános egészségi állapotunktól, ismert betegségeinktől, aktivitásunktól, sőt káros szenvedélyeinktől is.
Az étkezés nem minden
A helyes, kiegyensúlyozott táplálkozás mellett még megannyi tényezőre tudunk ügyelni, ami egészen sejtszintig éreztetheti hatását a későbbiekben. A sok mozgásért, az elegendő mennyiségű, rendszeresen beiktatott pihenésért, az élvezeti szerek fogyasztásának mérsékléséért minden egyes sejtünk hálás lesz, akárcsak azért a sok friss, növényi eredetű táplálékért, amivel mi magunk is segíthetünk elpusztítani szervezetünk gyilkosait, a szabadgyököket, mielőtt még nagyobb bajt okoznának.
Még többet szeretne tudni az antioxidánsokról? Cikkünk folytatását elolvashatja a Nők Lapja Egészség legújabb, áprilisi számában!