A mogyoró a nyírfafélék családjába tartozik, már az őskorban is kedvelt finomság volt. Őshonos Nyugat-Ázsiában, a Balkán-félszigeten, Kelet-Ázsiában, Észak-Amerikában. Ősidők óta termesztik Törökországban, Olaszországban, Spanyolországban, Görögországban, később már Amerikában, Franciaországban és Angliában is. A legtöbb mogyorót Olaszország és Törökország termeszti, és azt főleg az észak-európai országokba exportálják.
A magyar erdőkben termett mogyorót rendszeresen gyűjtötték, de - annak ellenére, hogy őshonos - a többi gyümölcsfajtól eltérően sokáig nem termesztették, saját fajtáink sincsenek. Ma a legjelentősebb ültetvény Balatonbogláron található.
Miért jó fogyasztani?
A mogyoró termése értékes tápanyag: mintegy 60% zsírt, 14% fehérjét, és 100 g-onként 5 mg C-vitamint tartalmaz. Olajtartalma miatt 100 grammonként nagyjából 560 kalória található benne.
A mogyoró olaja alapvetően telítetlen zsírsavakból áll, amelyek nem növelik a koleszterinszintet és nem károsítják az érfalakat, ezért fogyasztása csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Emellett gazdag növényi rostokban, valamint meglehetősen sok B1-, B2-, H- és E-vitamint, és minden más élelmiszernél több rezet tartalmaz. Segíti egészségünk megőrzését és a szívbetegségek megelőzését, sőt még az elhízás ellen is véd, hiszen a benne lévő rostok jóllakottság érzést keltenek azáltal, hogy a gyomor- és bélrendszerben megduzzadnak.
Felhasználása
A mogyoró szó hallatán ma legtöbben a földimogyoróra (más nevén amerikai mogyoró) gondolnak, pedig ekkor a bokron nőtt termésre kell gondolnunk. Bár manapság a földimogyoróból fogyasztanak többet, a mogyoró is igen sokféleképpen felhasználható. Fogyasztható nyersen, pörkölve, őrölve sütemények lisztjét adhatja, de a diót vagy a mandulát is helyettesítheti töltelékekben. A cukrászipar előszeretettel használja.
A mogyoróbokor kora tavasszal virágzik, ez adja az első virágport a méheknek, az így készülő mogyoróméz pedig igazán ízletes csemege.
Gyógynövényként a levelét és termését is felhasználják. A mogyorólevélből készített tea kiváló izzasztó, valamint vizelethajtó hatású, és jól alkalmazható bélhurut és aranyér ellen.
Házi mogyorókrém
A mogyoróból készíthető finomságok egyik legnépszerűbbike a mogyorókrém, amit otthon is könnyedén elkészíthetünk. Vegyünk 20 dkg mogyorót, amit száraz serpenyőben pirítsunk meg, majd vegyük le a héját. Majd tegyük aprítógépbe, adjunk hozzá 2-3 evőkanál kakaót vagy karobport, 2,5 dl tejszínt vagy zabtejet, egy teáskanál vaníliát, és ízlés szerint mézet. Az egészet keverjük alaposan össze, és pirítóssal tálaljuk. A tejszín helyett cukormentes sűrített tejet is használhatunk hozzá. Finom, krémes állaga lesz tőle.