Bár se a depressziónak, se a szorongásnak nincs speciális diétája, szakemberek szerint vannak olyan élelmiszerek, amelyek nem tesznek jót az érintetteknek. A webMD gyűjtése alapján összeszedtük, mely ételek és italok nem ajánlottak ilyen esetben.
Kávé
A kávéban lévő koffein idegessé, stresszessé teheti azt, aki nincs hozzászokva, sőt, a nyugodt alvást is gátolhatja. Ezek egyike sem használ a szorongással vagy depresszióval küzdőknek. Aki tehát úgy érzi, hogy a kávézás rossz hatással van rá, inkább hanyagolja a fekete nedűt (de ne egyik napról a másikra zárja ki azt az étrendjéből, mert annak is lehetnek negatív következményei), vagy fogyasszon koffeinmentes változatot.
Energiaital
Az energiaital sem ajánlott depresszió vagy szorongás esetén, ugyanis felpörgetheti a szívritmust, feszültté tehet és alvászavart okozhat. Ha szomjasak vagyunk, inkább igyunk vizet, ha pedig édes ízre vágyunk, válasszunk valamilyen gyümölcsöt. Aki azért kortyol energiaitalt, mert így akar energikusabb lenni, próbáljon ki helyette olyan természetes élénkítőket, mint a hideg vizes zuhany vagy a testmozgás.
Alkohol
A szorongással, depresszióval küzdőknél kulcsfontosságú az elegendő mennyiségű és jó minőségű alvás. Ezért kell vigyázniuk az alkohollal, ami megzavarhatja a pihenést, és így ronthat a depresszión, a szorongáson. Ha mindenképpen szeretnénk elkortyolni valamilyen alkoholtartalmú italt, figyeljünk legalább a mértékre: nőknél napi egy, férfiaknál két pohár a határ.
Feldolgozott élelmiszerek
Szakemberek szerint a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása nemcsak súlyosbítja a depressziót és a szorongást, de a kialakulásuknak az esélyét is megnövelheti. Hogy mindezt elkerüljük, célszerű tiltólistára tenni egyebek mellett a felvágottakat, snackeket, chipseket, instant leveseket, valamint a fagyasztott vagy konzerv készételeket, és helyettük több teljes kiőrlésű gabonafélét, gyümölcsöt, zöldséget, halat fogyasztani.
Gyümölcslé
A gyümölcsökben található rostok eltelítenek és a vércukorszintet is egyensúlyban tartják (utóbbival kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy nem mindegy, milyen gyümölcsöt választunk - célszerű az alacsony glikémiás indexűekre voksolni). A gyümölcslevekben azonban általában nincs benne a gyümölcs rostja. Ennek okán tulajdonképpen csak cukros vizet iszunk, amitől gyorsan felugrik, majd vissza is esik a vércukorszint. Ez éhséget és dühöt okoz, ami értelemszerűen ront a depresszióval, szorongással élők közérzetén. Gyümölcslé helyett inkább együnk meg egy kis adag gyümölcsöt, ha pedig szomjasak vagyunk, igyunk vizet.