A romantika manapság kissé háttérbe szorul, de minduntalan érdemes visszacsmpésznünk életünkbe. Fodor Sándor szakács most néhány tippet oszt meg velünk a romantikus ételek elkészítéséről. Persze a receptek sem hiányozhatnak!
- Romantikus ételeket készíteni egyáltalán nem bonyolult. Gyakorlatilag bármilyen étel romantikussá válhat a megszokottnál szebb, mutatósabb, elegánsabb körítéstől, legyen ez akár „csupán” az asztal gyertyákkal való díszítése. Emellett lehet romantikus étel az is, amit egy pár együtt készít el, vagy amely például egy, a megismerkedésükkor fogyasztott vacsorát elevenít fel.
- A romantikus vacsorákra inkább a könnyed és mutatós ételek jellemzőek, gulyáslevest vagy épp disznópörköltet ne ilyenkor fogyasszunk.
- Sokan előszeretettel használnak rózsaszín vagy piros dolgokat, például cseresznyét, epret, paradicsomot, paprikát, esetleg céklát, hogy a színekben is megjelenjen a szerelem – vállalkozó kedvű háziasszonyok ezeket akár szív alakúra is felvághatják, tálalhatják.
- A fűszereket tekintve bátran elővehetjük az egzotikus ízeket, mint a vanília, a gyömbér vagy a csili! A szentimentális ételek ugyanis általában fűszeresek, inkább édeskés ízvilágúak, jó illatúak, és gyakran tartalmaznak ilyen vágykeltőnek tartott alapanyagokat is! Egy másik fontos ismérvük, hogy egyszerűen, rövid idő alatt elkészíthetők, hogy minél több ideje maradjon a párnak egymásra.
- És hogy milyen egy romantikus menü? „Jó szívvel ajánlom akár ebédre, akár vacsorára a különböző gyümölcsleveseket, főételnek például halas vagy csirkés rizottót, desszertnek pedig panna cottát.” – teszi hozzá a szakács.
2 romantikus recept
Mandulás csirkemell rukkolás rizottóval és sültpaprika-mártással
Hozzávalók 4 személyre:
- 600 g csirkemellfilé
- 2 db tojás
- 100 g liszt
- 100 g durvára vágott mandula
- só, bors
A tojásból, lisztből víz hozzáadásával sűrű palacsintatésztát keverünk, és a felszeletelt, sózott, borsozott hússzeleteket bemártjuk, majd a mandulában is megforgatva, bő olajban megsütjük.
A rukkolás rizottóhoz:
- 300 g rizottórizs
- 100 g vaj
- 20 g finomra vágott hagyma
- 0,5 dl száraz fehérbor
- 1-1,2 l szárnyasalaplé
- 50 g rukkola
- 20 g friss reszelt parmezán sajt
Egy kevés vajon a hagymát megfuttatjuk, majd a rizst is hozzáadjuk és átmelegítjük, ráöntjük a bort, amit elfőzünk róla, majd hozzáadunk egy merőkanál alaplét. Főzzük, folyamatosan kevergetjük, és ha elfőtt, ismét alaplét adunk hozzá. „Fogkeményre” főzzük, majd hozzáadjuk a maradék felkockázott vajat és a sajtot, összekeverjük, és a rukkolát is hozzáadjuk.
A sültpaprika-mártáshoz:
- 2 db kápiapaprika
- 30 g finomra vágott hagyma
- 2 dl szárnyasalaplé
- 1 kk. reszelt gyömbér
- olívaolaj
A paprikát 200 fokos sütőben 20-25 percig sütjük, majd kivéve alufóliával letakarjuk, és még langyosan lehúzzuk a héját és kiszedjük a csumáját. Kevés olívaolajon megpirítjuk a hagymát, hozzáadjuk a paprikát, felöntjük az alaplével és felforraljuk. Ízesítjük a gyömbérrel, esetleg egy pici csilivel, és leturmixoljuk. Tálaláskor a rizottót a tányérra szedjük, körbeöntjük a sültpaprika-szósszal, és a húst a rizottóra fektetjük.
Panna cotta eperszósszal
Hozzávalók:
- 5 dl tejszín
- 660 g cukor
- 0,5 rúd vanília
- 0,8 g zselatin
A tejszínt felforraljuk a vaníliával, cukorral, és hozzáadjuk a zselatint. Ha szobahőmérsékletűre visszahűlt, poharakba töltjük, és hűtőbe tesszük dermedni. Tálaláskor kevés porcukorral összeturmixolt epret , eperszószt kanalazunk a tetejére.