Egyes országokban már évszázadok óta ismerik – és előszeretettel fogyasztják – a matcha teát, a világ többi részét azokban csak az utóbbi években kezdte meghódítani ez a jellegzetesen zöld, egyedi ízű ital. Népszerűségéhez vélhetően hozzájárul az is, hogy számos pozitív egészségügyi hatást tulajdonítanak neki, a fogyás támogatásától egészen a rák megelőzéséig. A Men’s Health dietetikusok segítségével járt utána, mennyi igaz ezekből az állításokból, és vajon tényleg érdemes lenne-e beépíteni mindennapjainkba a matcha fogyasztását.
Mi is az a matcha tea?
A matcha egyfajta zöld tea. Ám a hagyományos zöld teával ellentétben – amely elkészítésekor a tealeveleket forró vízbe áztatják, majd leszűrik az italt – a matcha tea a porított tealevelek leforrázásával készül. Az általános adagolás szerint körülbelül egy teáskanál matchaport egyharmad csészényi forró vízzel kell összekeverni.
Mivel konkrétan a tealeveleket fogyasztjuk el, ennek az italnak magasabb a tápanyag- és antioxidánstartalma, mint a hagyományosan elkészített zöld teának. A matchában található antioxidánsok gyulladáscsökkentő hatással bírnak, valamint csökkenthetik a magas vérnyomás és a szívbetegség kialakulásának kockázatát. Összefüggésbe hozták már továbbá az anyagcsere felpörgésével is, koffeintartalma révén pedig akár a kávét is kiválthatjuk vele.
Méregtelenít és fogyaszt?
A szakemberek ugyanakkor óva intettek attól, hogy bárki bedőljön a jól hangzó „marketing szövegnek”. Az egyik gyakori „érv” a matcha fogyasztása mellett például az, hogy segíti a szervezet méregtelenítésében. Csakhogy ez nem igaz, ugyanis erre egyetlen étel sem képes – de nincs is szükség rá, hiszen erre vannak a méregtelenítő szerveink, mint a máj és a vese.
Az anyagcserét felpörgető hatást sokan a rákos sejtek növekedésének megakadályozásával és a hatékonyabb fogyással is összekapcsolják. Előbbi állításra nincs tudományos bizonyíték, a fogyás támogatását pedig csak igen nagy mennyiség elfogyasztásával lehetne elérni. Ennél viszont sokkal jobb megoldás, ha a tartós súlycsökkentés érdekében jelentősebb életmódbeli változtatásokat vezetünk be, például beiktatjuk a rendszeres testmozgást, és ügyelünk a kiegyensúlyozott, mértékletes és egészséges táplálkozásra.
A matcha tea tehát önmagában nem fogja tudni tartósan megváltoztatni az egészségi állapotunkat vagy a testsúlyunkat – ahogy más teafajták sem. Ha valódi változást szeretnénk, akkor ennél nagyobb lépésekre van szükségünk – az egészségesebb életmódunkba azonban nyugodtan beilleszthetünk napi 1 csésze matcha teát. A folyadékbevitel amúgy is fontos.