Hogyan készül a méz?
A méhek a virágokból nektárt és virágport gyűjtenek, a nektárból pedig mézet készítenek. A folyamat azzal kezdődik, hogy a méhek a virágok nektárjából és a levél- és pajzstetvek által kiválasztott mézharmatból összegyűjtik a méz alapanyagát az előgyomrukba. Ott aztán különböző enzimekkel és a garatmirigy váladékával keveredve vegyileg átalakítják. Ezáltal egy híg, magas víztartalmú méz jön létre, amit a kaptár hatszögletű viasz lépsejtjeiben tartalék táplálékként elraktároznak. A mézből a felesleges vizet a kaptárban dolgozó méhek a szárnyukkal keltett légárammal párologtatják el, így az sűrűbbé, tartósabbá válik.
Az elkészült méz nagyrészt vízből, valamint olyan egyszerű szénhidrátokból áll, mint fruktóz és glükóz. De kis mennyiségben tartalmaz még vitaminokat, ásványi anyagokat, elektrolitokat, enzimeket, aminosavakat és flavonoidokat. Ez utóbbi alkotóelemek teszik a mézet egészséges édesítővé.
De valóban olyan egészséges?
A mézhez a népi gyógyászat rengeteg pozitív egészségügyi hatást társít. Gyakran használják antibakteriális, antioxidáns valamint gyulladáscsökkentő hatása miatt, de ajánlani szokták torokfájás ellen is, valamint égési sebekre.
Arról azonban már sokkal kevesebb szó esik, hogy ahhoz, hogy az előbbi egészségügyi előnyök érvényesülni tudjanak, meglehetősen sok mézet kellene megennünk. A sok méz pedig sok kalóriával jár. Szeretünk megfeledkezni róla, de a méz bizony cukor .
Az Amerikai Szívegészségi Szövetség (American Heart Association) ajánlása szerint a nőknek naponta maximum hat teáskanálnyi hozzáadott cukrot szabadna fogyasztaniuk, míg a férfiaknak kilencet. Az ennél több, felesleges cukor fogyasztása nem csak súlygyarapodást okoz, de krónikus betegségek kialakulásához is vezethet.
A méz hozzáadott cukornak számít?
Tény, hogy a méz természetes forrásból származik, de ettől még ugyanolyan hozzáadott cukornak számít, mint például a kukoricaszirup vagy a nádcukor. Bár sokan megkönnyebbülnek mikor az élelmiszerek összetevőlistáján cukor helyett mézet olvasnak, fontos tudni, hogy a szervezetünk ugyanúgy érzékeli mind a kettőt.
Hogyan fogyasszuk egészségesen?
A legfontosabb a mértékletesség. Szakemberek azt tanácsolják, hogy a nők naponta 100 kalóriánál többet ne vigyenek be a szervezetükbe cukorból, míg a férfiaknál a maximális mennyiség napi 150 kalória. Ha pedig tudjuk, hogy egy evőkanál méz nagyjából 64 kalória és 17 gramm cukor van, akkor már könnyebben oda is tudunk figyelni a mértékletességre.
Forrás: time.com