A Szívderítő blog bemutatta a két legnépszerűbb elválasztó diétát, a várható eredményekkel és az esetleges veszélyekkel is kiegészítve.
Hay-féle elválasztó diéta
Az élelmiszerek kombinációinak meghatározásán alapul, tehát nem fogyasztható együtt a szénhidrát fehérjével és "savat tartalmazó" gyümölccsel vagy citrusfélékkel. Az energiadúsabb ételek rovására a zöldség- és gyümölcsfogyasztást részesíti előnyben. Korlátozza a fehérje, szénhidrát és a zsírok fogyasztásának mértékét.
Lényege, hogy az ételeket három fő csoportra kell felosztani: Az A csoportba a fehérjedús, a B-be "neutrális", mint zöldségek, magok, saláták, míg a C-be a keményítő tartalmú ételek kerülnek. Az A és a B csoport, valamint a B és a C csoport keverhető, de nem szabad az A és a C csoportot kombinálni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a páciens nem ehet húshoz, húskészítményhez tésztát, kenyeret.
Jellemző étrend:
- reggeli: friss gyümölcs + joghurt + teljes kiőrlésű gabona + olajos magvak + gyógytea/gyümölcslé
- ebéd: hús/hal/tojás/sajt + friss nyers saláta/párolt zöldség/főzelék + alma/narancs
- vacsora: héjában főtt burgonya + vaj/vajas Graham kenyér + párolt zöldség/zöldfőzelék/saláta + friss füge tejszínnel/krémsajttal
Bár tudományos vizsgálatok nem igazolták a hatásait egyértelműen, a zsírfogyasztás visszaszorítása miatt fogyás várható. Emellett a kombinációkat betartva hosszú távon kevesebb energia-bevitel is történik.
Testkontroll-diéta
Alapja, hogy a szervezet a napszakok szerint egymástól elkülönülve, szakaszosan működik:
- A szervezet táplálék felvevő időszaka: 12-20 óra
- A beépülés időszaka: 20-04 óra
- A kiválasztás időszaka: 04-12óra
Ehhez társul az "ételek társításának elve": nagy szénhidrát tartalmú növényi és nagy fehérje tartalmú állati eredetű táplálék együtt nem fogyasztható (rothadás a gyomorban). Hőkezelt és tartósított gyümölcs, lekvár, gyümölcslé szintén tilos (erjedés a gyomorban). Az étrend 70% vízből (gyümölcsből és zöldségből) és 30% koncentrált élelmiszerből áll, zöldség, gyümölcs, csíra, gabona, olajos magvak és vaj az étkezés alapja.
Jellemző étrend:
- Reggeli: csak gyümölcs (gyümölcslé) fogyasztható
- Ebéd: gyümölcs, saláta és zöldség fogyasztása engedélyezett (2-3 naponként azonban csak gyümölcs) néha olajos magvak/tészta/kenyér/gabonamagvak
- Vacsora: zöldség + (ritkán) állati eredetű (hús)/keményítő tartalmú növényi élelmiszer, vacsora után: legalább három órával gyümölcs, tej, tejtermék nem fogyaszthatók (kivéve a vajat), emellett kizárólag desztillált vizet lehet inni.
Az étrend betartásával a napi energia bevitel mintegy 30-50 százalékkal csökkenhet, így valóban elérhető vele testsúlycsökkenés, mégsem ajánlott egyértelműen, hiszen számos veszélyt hordoz. A testkontroll diéta tudományosnak tűnő részigazságokkal érvel, de a saját ideológiáját nem igazoló tényeket elhallgatja, vagy valótlannak mondja. Zn, D- és B12-vitamin, riboflavin, tiamin hiányhoz vezet, kevés (teljes értékű) fehérjét és kalciumot (osteoporosis veszélye) tartalmaz, a növényi és állati eredetű élelmiszerek elkülönített fogyasztása hátrányosan hat a tápanyagok felszívódására, mindez fokozottan veszélyessé teszi a gyermekek számára.