A legtöbb háztartásban alkalmazott konyhasó szinte minden élelmiszerben megtalálható, a gyorséttermek kínálatától a boltban vásárolható félkész és kész ételekig, és természetesen kevés olyan étel van, aminek a receptjében ne szerepelne legalább egy csipetnyi a fehér ízfokozóból.
Régi ellenség a "fehér méreg"
A sót már régóta a szívbetegségek egyik fő okozójának tartják, mivel a főként nátrium-kloridot tartalmazó konyhasó megköti a szervezetben a vizet, ami magas vérnyomáshoz vezet, ez pedig hosszú távon árt a szívnek, a veséknek, az agynak és az érrendszernek, így növelve például a szívroham vagy az agyvérzés esélyét.
Egy, a Lancet brit orvosi folyóiratban megjelent tanulmány szerint, ha az emberek mérsékelnék a sóbevitelt , évente akár 1,25 millióval kevesebb haláleset lenne világszerte.
A kevesebb sóbevitel csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét
Valóban méreg a konyhasó?
Pedig valójában a tudományos társadalom megosztott a só kérdésében. A Columbia Egyetem ugyanis elvégzett egy felmérést, mely során a konyhasóval kapcsolatos 269 tudományos értekezést elemeztek. Mint kiderült, ezeknek csak 54 százaléka értett egyet abban, hogy a só káros az egészségre, míg 33 százalék szerint egyáltalán nincs negatív hatása. A maradék 13 százalék a "bizonytalanok" táborába sorolható.
Akkor tehát mi az igazság? Nos, ha csak a tudósok alig több mint a fele állítja meggyőződéssel, hogy a só veszélyes, akkor az átlagember számára a döntés még sokkal nehezebb. Természetesen a só elleni harc vezetői úgy vélik, minden olyan tanulmány, ami nem azt az eredményt hozta, hogy a só életveszélyes, bizonyára nem megfelelő mérési technikával dolgozott.
A döntéshozók - lásd a New Yorki törvényt - vélhetően azon az állásponton vannak, hogy a sóbevitel csökkentése ártani nem árthat, ezért jobb biztosra menni alapon valószínűleg az 54 százalék véleményét fogják elfogadni, ami végül is érthető. Az, hogy az emberek megfogadják-e a tanácsokat, viszont már egészen más kérdés.
Mennyi sót fogyasszunk?
A nemzetközi szervezetek, mint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vagy az ENSZ, a sóbevitel napi ajánlott maximumát 5-6 grammban határozták meg, így remélve a vérnyomás-emelkedéssel kapcsolatos megbetegedések számának csökkentését.
A szakemberek szerint a csökkentett sófogyasztásnak ez esetben már rövidtávon megjelennek a pozitív hatásai, de csak a magas vérnyomással küzdők esetében. Egyes kutatások ugyanis azt mutatták, hogy nagyobb a szívbetegségek kialakulásának és az ebből eredő haláleseteknek a kockázata minimális sófogyasztás esetében, összehasonlítva az átlagos mennyiséget fogyasztók eredményeivel.
A legjobb, amit tehetünk, a mérték megtartása. Ne fogyasszunk se túl sokat, de ne is hagyjuk el teljesen étrendünkből, hiszen az alacsony nátriumbevitel káros hatással lehet bizonyos kockázati tényezőkre a vérlipidek, az inzulinrezisztenia vagy a szívproblémák esetében. A szakemberek szerint, akinek nincs gond a vérnyomásával, annál nem szükséges a mennyiség csökkentése - de akinek magas, az mindenképpen fogja vissza a bevitelt.
Akárhogy is, génjeink nagyban meghatározzák bizonyos betegségek kialakulását, ilyen a vérzékenység, vagy a cisztás fibrózis , ezeken pedig változtatni nem tudunk. De vannak olyan egészségügyi problémák, amik ellen életmódunkkal és étrendünkkel sokat tehetünk. Ha ezeken pozitív irányban változtatunk, egészségesebbek leszünk és így tovább is élhetünk. Ilyen a dohányzás és az alkoholfogyasztás megszüntetése, a megfelelő étrend és a rendszeres sport beiktatása életünkbe.