A természetes ásványvizekben - különböző mennyiségben - számos fontos ásványi anyag és nyomelem található oldott állapotban. Ez az oka annak is, hogy a különféle vizeket váltogatni érdemes.
"Mivel a vizek ásványianyag-összetétele és mennyisége változó, érdemes azokat az életmódhoz, életkorhoz, pillanatnyi biológiai állapothoz igazítva választani. Ha aktívabbak vagyunk, intenzíven sportolunk, válasszunk magasabb ásványi anyag tartalmúakat, melyek pótolják az izzadás általi veszteséget, ez nagy forróságban is fontossá válhat.
Életünk során szervezetünk sok és sokféle változáson megy keresztül, így lehetnek különféle periódusaink, de állandó, kiszámítható életmód, fizikai és szellemi megterhelés vagy igénybevétel esetén nem feltétlenül indokolt lecserélni a jól bevált ásványvizünket, ráadásul a kiegyensúlyozott és változatos étrend esetén az optimális ásványi anyag bevitel is biztosított" - javasolja Tóth Tímea, dietetikus.
Az ásványvizekben megtalálható legfontosabb ásványi anyagok közül kiemelendő a magnézium, a nátrium, a kalcium és a hidrogén-karbonát. Lássuk, melyik, mire jó!
Magnézium
Az izomműködés fontos eleme. Részt vesz a fehérje- és szénhidrát-anyagcserében, a csontok felépítésében és növekedésében. A napi ajánlott mennyiség 300-350 mg belőle, fokozott fizikai terhelés, illetve várandósság alatt 450 mg. Hiánya esetén izomgörcsök alakulhatnak ki, ingerlékenység, álmatlanság jelentkezhet, romlik a koncentrálóképesség, gyakoribb a fejfájás és a szédülés.
Nátrium
Jelentős a szerepe van a folyadékháztartás, illetve a vérnyomás szabályozásában és az ingerület-átvitelben.
Napi ajánlott mennyiség 2 g belőle, hiánya esetén pedig gyengeség, émelygés, ájulás, izomgörcs léphet fel nagy ritkán, hiszen táplálékainkkal a szükségletnél általában jóval többet viszünk be belőle.
Kalcium
Ez az ásványi anyag csontjaink és fogazatunk alkotóeleme, a napi ajánlott mennyiség 800 mg belőle. Hiánya esetén nő a csontritkulás kialakulásának kockázata, és tetánia (görcsös állapot) is létrejöhet.
Hidrogén-karbonát
A szervezetben lúgosító hatást fejt ki, de hiánybetegség nem tud kialakulni nélküle, hiszen az emberi szervezet képes előállítani.