Tényleg váltogatni kell az ásványvizeket?

A természetes ásványvizekben - különböző mennyiségben - számos fontos ásványi anyag és nyomelem található oldott állapotban. Ez az oka annak is, hogy a különféle vizeket váltogatni érdemes.

"Mivel a vizek ásványianyag-összetétele és mennyisége változó, érdemes azokat az életmódhoz, életkorhoz, pillanatnyi biológiai állapothoz igazítva választani. Ha aktívabbak vagyunk, intenzíven sportolunk, válasszunk magasabb ásványi anyag tartalmúakat, melyek pótolják az izzadás általi veszteséget, ez nagy forróságban is fontossá válhat.

Életünk során szervezetünk sok és sokféle változáson megy keresztül, így lehetnek különféle periódusaink, de állandó, kiszámítható életmód, fizikai és szellemi megterhelés vagy igénybevétel esetén nem feltétlenül indokolt lecserélni a jól bevált ásványvizünket, ráadásul a kiegyensúlyozott és változatos étrend esetén az optimális ásványi anyag bevitel is biztosított" - javasolja Tóth Tímea, dietetikus.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az ásványvizekben megtalálható legfontosabb ásványi anyagok közül kiemelendő a magnézium, a nátrium, a kalcium és a hidrogén-karbonát. Lássuk, melyik, mire jó!

Magnézium

Az izomműködés fontos eleme. Részt vesz a fehérje- és szénhidrát-anyagcserében, a csontok felépítésében és növekedésében. A napi ajánlott mennyiség 300-350 mg belőle, fokozott fizikai terhelés, illetve várandósság alatt 450 mg. Hiánya esetén izomgörcsök alakulhatnak ki, ingerlékenység, álmatlanság jelentkezhet, romlik a koncentrálóképesség, gyakoribb a fejfájás és a szédülés.

Nézze meg és próbálja ki vízválasztó kalkulátorunkat !

Nátrium

Jelentős a szerepe van a folyadékháztartás, illetve a vérnyomás szabályozásában és az ingerület-átvitelben.

Napi ajánlott mennyiség 2 g belőle, hiánya esetén pedig gyengeség, émelygés, ájulás, izomgörcs léphet fel nagy ritkán, hiszen táplálékainkkal a szükségletnél általában jóval többet viszünk be belőle.

Kalcium

Ez az ásványi anyag csontjaink és fogazatunk alkotóeleme, a napi ajánlott mennyiség 800 mg belőle. Hiánya esetén nő a csontritkulás kialakulásának kockázata, és tetánia (görcsös állapot) is létrejöhet.

Hidrogén-karbonát

A szervezetben lúgosító hatást fejt ki, de hiánybetegség nem tud kialakulni nélküle, hiszen az emberi szervezet képes előállítani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra