Érdemes tudnunk, hogy több kutatás szerint is az antioxidáns-tartalmának köszönhetően azonban az olívaolaj sokkal ellenállóbb a magas hőmérséklettel szemben, mint azt gondolnánk. Mit érdemes még tudnunk, ha olívaolajat használunk a konyhánkban?
1. Válasszuk a megfelelő olívaolajat
Nem az extra szűz az egyetlen megfelelő olívaolaj - többféle típusból választhatunk, ezeknek pedig mind más ízprofilja és füstpontja van. Nem is mindegy, hogy mikor melyiket használjuk.
Extra szűz: az olívák első hideg préseléséből nyerik ki, ennek van a legerősebb, leggyümölcsösebb és sokak szerint a legkellemesebb íze. Kifejezetten jól használható salátadresszinghez vagy -öntethez, emellett hirtelen sütéshez ajánlják.
Szűz: az olívák második préseléséből készül, finomabb, enyhébb íze van, közepes hőfokú pirításhoz és serpenyős műveletekhez javasolják.
Tiszta: az olívák második préseléséből vagy kémiai kivonási folyamattal készítik. Akármennyire is „tiszta” a nevük, hiányzik belőlük a „szűzebb” olívaolajak íze és zamata. Sütésnél, főzésnél, olajban sütésnél érdemes használni.
Light: senkit ne tévesszen meg az elnevezés: a light olívaolajban nincsen kevesebb zsír vagy kalória, mint a többi típusban. Ezt ráadásul tanácsos elkerülni, ugyanis szűz és újrafeldolgozott olajok keveréséből születik - gondolhatjuk, hogy sem ízben, sem pedig egészségi előnyök tekintetében nem járunk jól vele.
2. Ne menjünk a füstpont fölé
A füstpont az a hőmérséklet, ahol az olaj elkezd lebomlani és füstölni. Mindegyik olívaolaj-típusnak eltérő füstpontja van, ezek a következők:
Extra szűz: 190-207 Celsius-fok
Szűz: 200 Celsius-fok
Tiszta: 210 Celsius-fok
Light: 243 Celsius-fok
Ha csak tehetjük, ne forrósítsuk az olajat a füstpont fölé. Egészségünknek nem tesz ugyan rosszat, de a főzéshez használt, füstponton túl melegített olajból több tápanyag vész el, és kellemetlen ízhatások is érvényesülhetnek benne - emiatt az ezzel készített étel íze is romlani fog.
3. Jegyezzük meg, mikor nem tanácsos használni az olívaolajat
Bármennyire is biztonságos, egészséges és finom az olívaolaj, szezámolajat érdemes használni.
Forrás: www.prevention.com