Ugyan a gyomorrákos megbetegedések száma a 80-as évektől folyamatosan csökken Magyarországon, de jobb vele vigyázni, hiszen évente így is több mint kétezer életet követel, s a betegség 10 éves túlélési rátája a nemzetközi statisztikák szerint csak 15 százalék.
A betegség előfordulása területenként nagy eltéréseket mutat. Például Japánban és Kelet-Európában a megjelenése viszonylag magas, míg az Egyesült Államokban kifejezetten alacsony. Ezért a tudósok úgy vélik, hogy a környezeti hatások, például az elfogyasztott élelmiszerek komoly szerepet játszanak a kifejlődésében.
A fehér zöldségek csökkenthetik a gyomorrák kialakulását Azonban vannak olyan élelmiszerek, amelyek segítenek megakadályozni a betegséget. A gyümölcs- és zöldségfogyasztás jótékony hatása korábban is ismert volt, de most kínai tudósok a Csöcsiang Egyetemen erre újabb bizonyítékot találtak. Arra jutottak a vizsgálatok során, hogy a karfiol , a burgonya és hagyma csökkenti a gyomorrák kialakulásának esélyét, s megerősítették, hogy a sör (illetve más szeszes italok), a sós és a tartósított élelmiszerek növelik a kockázatot.
A több mint száz esztendős, Hangcsouban működő intézmény eredményei szerint a legfontosabb tényező a fehér zöldségek rákellenes hatásában a C-vitamin . Így az olyan növények, mint a káposzta, kelkáposzta és a zeller is kimutathatóan rákellenes hatásúak. Habár erre a zöldségre nem gondolunk az egészség letéteményeseként, a burgonyában is megtalálható a C-vitamin, amely antioxidánsként működik a gyomorban, elhárítva a sejteket érő stresszt. A tudósok szerint, ha naponta csak 10 deka gyümölcsöt fogyasztunk, az a rák kockázatát 5 százalékkal csökkenti.
A fehér zöldségek fogyasztásának van, ahol egész kultusza alakult ki. Például az olasz konyha egyik tradicionális ága a Liguria hegyeiben kialakult fehér konyha, a Cucina Bianca, amely kifejezetten az imént említett zöldségekre és tejtermékekre alapozza fogásai zömét.