Ismét egy nagyon fontos kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Ezúttal arra volt kíváncsi egy levélíró, hogy vajon mikor nem szükséges jelölni az eladni kívánt tojásokat? A szakértők teljes válaszát itt olvashatod el, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Csak ilyenkor nem kell jelölni
Azoknak a kistermelőnek nem kell feltüntetni a termelői kódot (tojásbélyegző) a tojásokon, akik gazdaságában legfeljebb 50 tojótyúk van, és a tojásokat a gazdaság helyén, a helyi termelői piacon vagy házhoz szállítással értékesítik. Az érintettek tehát az említett esetekben jelölés nélkül is árusíthatnak tojást.
A tojás azonban jelölés nélkül nem vihető be üzletbe, és konyhára sem. A tojásokon a termelői kódot kell feltüntetni, amelyet a tartási hely nyilvántartásba vétele során a járási hivataltól kap a termelő” – tették hozzá.
Minden más esetben a termelés helyén vagy a csomagoló központban kötelező megjelölni az étkezési tojásokat és a csomagolásukat, az Európai Uniós és hazai jogszabályok előírásait követve.
Kétféle minősítés létezik
A szakértők a válaszukban arra is kitértek, hogy a tojásokat „A” és „B” minőségi osztályokba sorolják, kereskedelemi forgalomban azonban csak „A” minőségű termékek kerülnek. „Az élelmiszerek nyomon követésének biztosítása érdekében az »A« minőségű tojások héján fel kell tüntetni a termelői kódot, valamint a nyilvántartási számot” – írták.