A WHO a kizárólagos anyatejes táplálást javasolja a baba féléves koráig, továbbá a szervezet szerint a boltokban árult kiegészítő babatáplálékokat nem szabad hat hónapos kor alatti csecsemőknek ajánlani. Az optimális növekedés és fejlődés kulcsa a megfelelő táplálás a csecsemő- és kisgyerekkorban. De ez az egészség alapja az élet későbbi időszakában is, így ugyanis megelőzhető a túlsúly, az elhízás és étrendhez köthető egyéb betegségek kialakulása - magyarázta Jakab Zsuzsanna, a WHO európai regionális igazgatója.
Fél éves kor alatt nem ajánlják
A WHO létrehozott egy tervezetet a 6-36 hónapos korú babáknak ajánlható ételek tápanyagprofiljáról, vagyis arról, hogy milyen lehet az egyes ételekben levő tápanyagok mennyisége, egymáshoz viszonyított aránya. Ennek alapján meghatározható, mely ételek ajánlhatók a korcsoportnak. Egy kidolgozott módszertan szerint pedig csaknem 8000 olyan ételt és italt vizsgáltak, amelyeket csecsemőknek és kisgyerekeknek szántak a gyártók. A termékeket a WHO európai régiója négy városának - Budapest, Bécs, Szófia és az izraeli Haifa - több mint 500 boltjában lehet kapni.
A termékek jelentős részét, 28-60 százalékát hat hónapos kor alatti csecsemők számára is fogyaszthatóként értékesítették mind a négy városban. Bár ez az európai uniós jogok alapján megengedett, a WHO erre vonatkozó szabályainak és irányvonalainak nem felel meg. A szervezet álláspontja szerint ugyanis a kereskedelmi forgalomban lévő kiegészítő ételek egyike sem értékesíthető a hat hónaposnál fiatalabb csecsemők számára alkalmas termékként.
Túl sok a cukor
A bébiételek között akad olyan, amely kalóriatartalmának több mint 30 százaléka cukrokból származik. Ez a négy városból háromban a termékek legalább felére igaz. A termékek harmadában volt felsorolva összetevőként cukor, gyümölcslé vagy más édesítőszerek. Ezek a hozzáadott cukrok befolyásolhatják a gyerekek ízpreferenciájának alakulását, növelik az édes ételek iránti vonzalmukat.
Bár a csecsemők és kisgyerekek táplálására alkalmas gyümölcsök és zöldségek természetes módon is tartalmaznak cukrokat, az úgynevezett szabad cukrok nagy aránya aggodalomra ad okot. Szabad cukrok alatt a monoszacharidokat (glükóz, fruktóz) és a diszacharidokat (szacharóz, vagyis kristálycukor) értik. Ezeket az ételhez vagy italhoz keverik, valamint a mézben, szörpökben, gyümölcslevekben és gyümölcslé-koncentrátumokban természetes módon is jelen vannak.