Noha a szervezet minden sejtjének vízre van szüksége a megfelelő működéshez, igazából nincs egységes képlet annak meghatározására, hogy mennyi vizet kellene naponta innunk. A népszerű ajánlás - napi két liter tiszta víz - jó kiindulópont lehet - állítja összeállításában a WebMD .
Mint írják, a napi ivóvízbevitelt mindenkinek nagyjából ezen mennyiség körül ajánlott beállítani a környezetétől, a testmozgástól, az általános egészségi állapottól (pl. terhesség, szoptatás) függően. A dehidratációhoz hasonlóan ugyanis a túlhidratálás szintén veszélyes lehet, a többi között hiponatrémiát, azaz vízmérgezést okozhat. Az állapot lényege, hogy a vízbevitel mértéke meghaladja a vese nátriumkiválasztó képességét, ami rohamokhoz vezethet, de kómát és halált is előidézhet.
A túlivás tünetei
Ha túlzásba visszük a vízfogyasztást, a vér nátriumtartalma lecsökken, aminek következtében a szervekben lévő sejtek megduzzadnak. A nátrium létfontosságú elem, amely segít fenntartani a sejtekben lévő és a sejtekből távozó folyadékok egyensúlyát. Amikor szintje a szervezetben lévő nagy mennyiségű víz miatt lecsökken, folyadék kerül a sejtek belsejébe. Ekkor a sejtek megduzzadnak, ami a görcsrohamok, a kóma vagy akár a halál kockázatát is hordozhatja. Túl sok víz esetén például az agy térfogata is megnő, és "hozzápréselődik" a koponyához, ami lüktető fejfájást eredményezhet. Ha ez a nyomás megnő, magas vérnyomást és alacsony pulzusszámot okozhat, illetve zavartság, álmosság kísérheti.
Melyek a jelei, hogy túl sok vizet iszunk?
Elsősorban a vizelet színe árulkodik a túl sok vízivásról. Bár sokan azt gondolhatják, a vizelet normál esetben színtelen, valójában az az egészséges, ha halványsárga árnyalatban "pompázik". Ez a többi között azt jelzi, hogy pont elég folyadékot iszunk, és nem veszélyeztet minket se a kiszáradás (amely esetben besötétül a vizelet színe), se a túlhidratálás. Ha a vizelet gyakran színtelen, az biztos jele annak, hogy rövid idő alatt túl sok vizet iszunk.
A hányinger vagy hányás szintén a túlhidratáltság tünete, amely egyébként hasonlíthat a kiszáradás tüneteihez. Ha túl sok víz van a szervezetben, a vesék nem tudják eltávolítani a felesleges folyadékot. Az elkezd összegyűlni a szervezetben, ami hányingerhez, hányáshoz és hasmenéshez vezet. Túlhidratáltság esetén a lábak, kezek és ajkak duzzanatát vagy elszíneződését is észlelhetjük. Amikor a sejtek megduzzadnak, a bőr is megduzzad.
A gyenge, könnyen begörcsölő izmok is árulkodó jelek lehetnek. Amikor ugyanis a túl sok víz fogyasztása miatt csökken az elektrolitszint, a szervezet egyensúlya felborul, és az alacsony elektrolitszint izomgörcsöket okozhat. A fáradtság vagy kimerültség tünetének oka, hogy a túl sok víz fogyasztása miatt a vesék túl keményen dolgoznak, hogy eltávolítsák a felesleges mennyiséget. Ez olyan hormonreakciót hoz létre, amelytől stresszesnek és fáradtnak érezzük magunkat. Ha például nem tudunk felkelni az ágyból, miután túl sok vizet ittunk, az azért van, mert a veséink túlhajszolják magukat.