Az elmúlt évtizedekben a nyugati világban egyik "szakértő" a másik után állt elő újabb és újabb elméletekkel. Varázsigéikben, ráolvasásaikban kalóriákról és energia-háztartásról beszéltek: arról, hogy kevesebbet kell magunkhoz vennünk, mint amennyi távozik belőlünk. Ám hiába követtük tanácsaikat: csak kövérebbek és betegebbek lettünk. Megtapasztalhattuk a "jojó effektust", azt a fogyás-hízás-fogyás-hízás hullámvasutat, ami még az egyenletes súlygyarapodásnál is többet árt szervezetünknek.
Eközben pedig megállás nélkül záporoznak ránk az élelmiszer-reklámok. Vásároljunk cukormentes édességeket, italokat! (Hogy tele vannak édesítővel? Nem számít.) Fogyasszunk zsírszegény élelmiszereket! (Arról már nem esik szó, hogy mennyi cukor van bennük.) Itt az új "természetes" csemege! (Igaz, friss megjelenését tartósítószernek köszönheti.) Csak kapkodhatjuk a fejünket az egymásnak ellentmondó információk áradatában. És hízunk tovább.
Túlsúlyunkat leadni pedig szó szerint létfontosságú. Nem csupán azért, hogy karcsúbbak és vonzóbbak, fittebbek legyünk. Persze ezek is fontos célok, de ma már tudjuk, hogy a helyes testsúly megőrzésével óriási lépést teszünk egészségünk megőrzéséért, a különböző krónikus betegségek megelőzéséért is.
A híres űrorvos új könyve
Dr. Filippo Ongaro, az olasz űrorvos, legújabb könyvében Úgy egyél, hogy lefogyjál! - leszámol a hamis mítoszokkal és a közhelyekkel. Mint annyiszor, az igazság most is fájdalmas. Megszakadt, eltorzult az anyagcserénk és környezetünk közötti -- eredetileg oly természetes -- kapcsolat. Ami pedig ezt a törést okozza, az nem más, mint amit eszünk: az agyonfeldolgozott, kalóriadús, ám valódi értékes tápanyagokban mégis szegény élelmiszerek tömege. Ennek alátámasztására elég a szerző egyetlen adatát idézni: a magunkhoz vett kalóriák 72 százaléka olyan élelmiszerekkel kerül a szervezetünkbe, amelyek egy évszázaddal ezelőtt nem is léteztek.
Ebből kiindulva a szerző bemutatja: hogyan fogyhatunk természetesen, óriási önmegtartóztatás nélkül, ráadásul tartós eredménnyel. Forradalmian új szemléletet hirdet. A helyes táplálkozás nem pár hétre, hanem egész életre kell, hogy szóljon - nem kampány, hanem minden napunkat átható életmód!
A tudományos háttérrel való megismertetés után a szerző praktikus heti menüvel, ízletes ételek receptjeivel is megkönnyíti Nagy Életmódváltásunkat.