A magyar szürkemarha, a mangalica sertés, a kecske- vagy juhsajt, a finom bioboraink, az érett gyümölcseinkből készült lekvárok , mind-mind olyan alapanyagok, melyekből jó minőségű, finom ételeket készíthetünk. Más országok jobban tudják azonban "marketingelni" az ételeiket, így nagyobb irántuk a kereslet. Lássuk, mivel bővíthetnénk kamránk tartalmát, ha lenne elegendő pénzünk! De arra is igyekszünk alternatívát javasolni, hogyan helyettesíthetjük ezeket.
Kobe marha
Egy újabb japán luxus alapanyaggal van dolgunk. A Kobe tartományból származó szarvasmarha tartási körülményeinek köszönheti borsos árát. A születésétől kezdve királyi bánásmódban részesülő állatot három év elteltével vágják le. Bár élete rövid, de annál tartalmasabb. Természetesen növekedési hormonokat és antibiotikumokat nem kaphat, takarmánya gabonából, csírákból, burgonyából és sárgarépából áll, és a lehető legtöbb időt töltheti a szabadban.
Az állattartó egy speciális kesztyű segítségével naponta átmasszírozza az állatokat, miközben rizsborral permetezik őket. Naponta kapnak sört , a melegebb napokon több korsóval is, mely leginkább az étvágy növelésére szolgál. A nap nagy részében komolyzenét hallgattatnak az állatokkal. Bár ez utóbbinak tudományos magyarázata nincs, összességében elmondható, hogy ez a fajta szarvasmarha igen különös hússzerkezetű, sok egyszerű telítetlen zsírsavat tartalmaz, így koleszterincsökkentő diéta esetén is fogyasztható. Kilónkénti ára a 110.000 forintot is elérheti.
Lehet, hogy a hungarikumnak számító, de jóval olcsóbb mangalica sertéssel és szürkemarhával csárdást kellene hallgattatnunk, hogy jobban ismerjék a világban?
Kopi Luwak kávé
Ez az indonéz kávé a világ egyik legdrágább fajtája. Ebben az esetben nem a gondos termesztés a magas ár oka, hanem az előállítás körülményei. A kávé nevében is szereplő Luwak egy cibetmacskafajta, melynek egyik fő tápláléka az ezen a vidéken termő kávé nyers babja. Bár az állat szereti elfogyasztani a kávébabot, megemészteni viszont csak a héját tudja, így ürülékében a kávészemek egészben megtalálhatóak. Állítólag ez a különleges „érlelési folyamat” egy speciális ízt kölcsönöz a belőle készült fekete nedűnek. A feldolgozott kávé kilója 1.500.000 forint körül van, míg egy eszpresszót kb. 10.000 forintért ihatunk.
A Luwak kávét helyettesíthetjük egy finom zöld teával : segít a daganatos betegségek elkerülésében, katechintartalmának köszönhetően megelőzi a szívbetegségeket, magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma, stresszoldó, javítja az emésztést, véd az allergiák ellen, meggátolja a vese- és epekövek kialakulását, sőt még a fogszuvasodást is megakadályozza. Ezzel együtt a kávé eredeti funkcióját is betölti, vagyis ébren tart!