Sok orvos és az amerikai mezőgazdasági minisztérium is ajánlja a tej- és tejtermékeket, mint csonterősítő ételeket, italokat. Egyes szakértők megkérdőjelezik a tejnek ezt a hatását, mások viszont továbbra is támogatják a fogyasztását. A Huffington Poston olvasható írás most igyekszik összegezni az érveket.
Az egészséges csontok egyik legfontosabb összetevője a kalcium. Ez adja a csontoknak és a fogaknak a szerkezeti erősséget. (Egyébként a test más funkcióhoz, például az idegrendszer működéséhez is szükséges a kalcium.)
Ha a test nem kap eleget belőle, a csontokból kezdi kivonni a kalciumot, így gyengülni kezdenek. Éppen ezért az amerikai Országos Csontritkulás-alapítvány (National Osteoporosis Foundation) azt ajánlja, hogy napi 1000-1200 milligramm kalciumot vigyünk be a szervezetünkbe. "A tej és a tejtermékek jó kalciumforrások" - mondja erről Dr. E. Michael Lewiecki, aki Új-Mexikóban dolgozik a csontritkulással foglalkozó klinikai kutatóközpontban. Egy csésze tej vagy egy kisebb doboz joghurt 300 milligrammot tartalmaz, így a tejtermékekből naponta háromszor fogyasztva, elég kalciumot juttathatunk a szervezetünkbe.
Az elmúlt években azonban egyes kutatók megkérdőjelezték a tej hasznosságát. Sőt vannak, akik azt állítják: a tej akár még a csontok kalciumveszteségét is kiválthatja. Szerintük a tej emésztésekor savas maradványok termelődnek, ez pedig a vizeletet (és így a testet is) savassá teszik. Ennek ellensúlyozására a szervezet többek között kalciumot von ki a csontokból. Megint mások vitatják ezt a kutatást és arra hivatkoznak, hogy a vizelet savassága nem jelenti a test savasságát is. Arra is hivatkoznak, hogy a tejivók vizelete lúgos kémhatású, nem savas.
És még ezzel sem ért véget a vita. Miközben vannak, akik azt állítják, hogy a tejivó országokban nagyobb a csonttörések aránya, az ezt ellenzők rámutatnak, hogy országos szinten a csonttörések nem a csontok állapotával függenek össze, hanem nagyon sok más faktor is kiválthatja őket (a fizikai aktivitás, a genetika, a súlyproblémák). Így a nagyarányú csonttörések olyan országokra jellemzőek, mint az USA, ahol kisebb a fizikai munka aránya.
A kutatások ezután sem jutottak nyugvópontra. Így kiderült, hogy azok az idősek, akik fiatalon sok tejet ittak, hajlamosabbak a csípőcsont-törésre. Más kutatások a csípőcsont sűrűségének növekedését mutatták ki tej- és joghurtfogyasztóknál.
A vita nagyjából úgy összegezhető a Huffington Post szerint, hogy általában véve a jótékony hatások inkább jellemzőek. És ebben a tejjel együtt a szervezetünkbe bevitt tápanyagok jelentős szerepet játszanak. A csontok növekedéséhez és egészségéhez fehérjére, káliumra, kalciumra és más tápanyagokra van szükség - mondja Dr. René Rizzoli, a svájci Genfben működő egyetemi klinika orvosa. Márpedig szerinte a tej- és a tejtermékek tartoznak azon élelmiszerek közé, amelyek a legkiegyensúlyozottabb arányban tartalmazzák ezeket az összetevőket.