Van, amikor orvoshoz kell fordulni az emésztési zavarral

Időnként mindannyian szembesülünk emésztési zavarokkal, néha enyhébb, máskor viszont súlyosabb formában. Habár általában otthon is jól kezelhetőek ezek a tünetek, előfordulhat az is, hogy orvosi segítségre szorulunk miattuk. Összegyűjtöttük, milyen jelek utalhatnak erre.

Puffadás, teltségérzet, hányinger, gyomorfájdalom, fokozott gázképződés – a legtöbb ember legalább időnként szenved a felsorolt tünetektől. A problémák jó esetben csak néhány óráig állnak fenn, és maguktól is elmúlnak, illetve a patikákban kapható készítmények is enyhülést hozhatnak. Ha azonban az emésztési zavarok rendszeresen jelentkeznek, illetve az étrendünkhöz sem feltétlenül köthetőek, úgy előfordulhat, hogy valamilyen betegség áll a hátterükben. Ilyen esetben mindenképpen javasolt felkeresni egy orvost, hiszen megfelelő kezelés híján a panaszok csak felerősödhetnek, sőt akár komolyabb szövődmények is kialakulhatnak.

gyomorfájdalom, emésztési panaszok, étkezés utáni tünetek, fiatal férfi, gyorsétel
A gyakran visszatérő emésztési panaszok hátterében többféle kiváltó ok is állhat. Fotó: Getty Images

Mi okozhatja az emésztőrendszeri zavarokat?

Az emésztési zavarok többségét helytelen táplálkozás okozza, például a nehezen emészthető, túl zsíros vagy túl savas, erősen fűszeres ételek fogyasztása. Ezek az emésztőrendszer túlterheléséből adódó problémák többnyire rövid ideig tartanak, és a patikákban vény nélkül is megvásárolható készítmények gyorsan enyhíthetnek a tüneteiken. Egyes készítmények enzimek hozzáadásával segítik a fehérje, zsír és a szénhidrát lebontását, ezáltal a táplálék minél gyorsabb és hatékonyabb megemésztését. Evés közben bevéve így enyhíthetik a puffadást, teltségérzetet. Előfordulhat az is, hogy az étrendünk nem kimondottan megterhelő, de túl egyoldalú, tápanyagokban és rostokban szegény, ez pedig szintén okozhat kellemetlenségeket. A tünetek gyógyszeres enyhítésén túl persze mindkét esetben a helyes életmód és étrend kialakítása a legfontosabb: ételeinknek egészséges arányban kell tartalmaznia növényi rostokat, illetve a szervezetünk számára kulcsfontosságú vitaminokat és ásványi anyagokat.

Persze nemcsak az számít, hogy mit eszünk, de az is fontos, hogyan: ha kapkodva eszünk, rendszerint több levegőt is nyelünk, ami szintén eredményezhet puffadást és diszkomfortérzetet a gyomorban. Ilyenkor kevésbé is rágjuk meg az ételeket, ami tovább terheli az emésztőrendszerünket. Ráadásul a jóllakottság érzése is azután jelentkezhet, hogy a szükségesnél több kalóriát juttattunk már a szervezetünkbe, a túlevés hatására pedig jelentkezhetnek a jól ismert panaszok. Inkább kisebb mennyiségeket fogyasszunk egyszerre, azt is lassan, jól megrágva, ezzel az emésztőrendszerünket is kíméljük, és már kisebb mennyiség elfogyasztása után jóllakottnak érezhetjük magunkat.

Betegségek is állhatnak a háttérben

Ugyanakkor az is lehet, hogy az emésztési zavarok hátterében valamilyen betegség áll. Nagyon sok embert érint Magyarországon is az irritábilis bél szindróma, röviden IBS. Az IBS idült funkcionális bélműködési rendellenesség, amely krónikus vagy visszatérő emésztőszervi tünetek jellegzetes kombinációja. Fő tünete a rendszeresen visszatérő görcsös hasfájás, mely gyakran sürgető székelési ingerrel, heves hasmenéssel vagy székrekedéssel párosul. Az IBS felismerését és kezelését is megnehezíti, hogy kimutatható szervi eltérés nélküli betegség. Érdemes azonban erre is gyanakodni, ha az emésztési zavarok látszólag ok nélkül, rendszeresen jelentkeznek.

Emésztési panaszokat különböző ételérzékenységek, allergiák vagy intolerancia is okozhat. Ilyenkor elsősorban teltségérzetet, puffadást és görcsöket tapasztalhatunk, amelyek főként bizonyos élelmiszercsoportok fogyasztását követően jelentkeznek. A hátterében állhat a többi között gluténérzékenység, laktózintolerancia, de az is előfordulhat, hogy bizonyos autoimmun panaszok váltják ki a kellemetlen panaszokat. Ezek kivizsgálása szintén orvosi szakértelmet igénylő feladat, mindenképpen szükség van egy gasztroenterológiai kivizsgálásra. Nem érdemes otthon kísérletezgetnünk különféle diétákkal, vagy élelmiszercsoportok teljes elhagyásával, a nem megfelelően kialakított étrend ugyanis csak újabb emésztőrendszeri zavarokat eredményezhet.

Akkor is érdemes konzultálni egy orvossal, ha az emésztési zavarok hátterében állandó szorongás áll. A stressz ugyanis szinte minden civilizációs betegség kialakulásában kulcsszerepet játszik, hosszabb távon pedig az egész szervezetünket érintő, súlyos következménye lehet. A szorongás kezelése kapcsán orvosunk is hasznos tanácsokkal láthat el minket, de szükség esetén gyógyszeres terápiát is javasolhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.