Mielőtt belevágunk a gasztrokalandozásba, győződjünk meg afelől, hogy a hozzánk legközelebb eső a piacon tudjuk, merre van a magos stand, és jegyezzük fel a nyitva tartását a bioboltnak a sarkon. Ezek rendben lennének? Akkor indulhat a kísérletezés az alábbi gabonás köretekkel, amik között remélhetőleg mindenki megtalálja a maga kedvencét!
Köles
Fűszertipp mellé: lestyán, majoránna, bazsalikom, gyömbér, koriander
Gersli
Talán a sólet hozzávalójaként sokaknak ismerős lehet a gersli, szebbik nevén az árpagyöngy, amiről érdemes tudni, hogy nemcsak köretként állja meg a helyét a konyhában, hanem töltelékként, levesek sűrítésekor és salátákban is. Kétszeres-háromszoros vízben főzzük, és egy rendkívül ízletes, kissé édeskés, rostos köretet kapunk, ami bármilyen fűszer mellett jól érzi magát. Leginkább a barna rizsre emlékeztet. Rizottóként is próbáljuk ki!
Fűszertipp mellé: szegfűbors, zsálya, babérlevél, bazsalikom, kakukkfű, zellerzöld
Bulgur
Nem kell valamilyen eget rengető újdonságot sejteni a név mögött, ugyanis a bulgur egészen egyszerűen a búza egy alakváltozata, méghozzá előfőzött, tört, szárított búza. Nagyobb szemű fajtája alkalmas köret készítéséhez, nyers, főtt és sült zöldségekhez is jól passzol, ahogy a húsfélék mellett is különleges köretet alkot. Mivel rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag, érdemes otthon tartani belőle a polcon arra az esetre is, ha emésztésjavító megfontolásból valami egészségeset keresnénk. Két-háromszoros mennyiségű vízben tesszük fel főni, méghozzá úgy, hogy pirítás után vízzel felöntve addig forraljuk fedő alatt, míg el nem fő róla a folyadék. Aki eddig odavolt a rizsért, bulgurra fogja cserélni!
Fűszertipp mellé: mivel semleges ízű, ezért bármilyen fűszerrel "jóban van", de mindenképpen próbáljuk ki petrezselyemmel, mentával és bazsalikommal is!
Hajdina
Bár botanikai értelemben a hajdina nem gabona, mégis ide kívánkozik, hiszen elkészítési módja hasonló a fentebb felsorolt alapanyagokhoz. A konyhában és a fazékban ugyanúgy viselkedik, mint a rizs, ennek fényében szinte minden olyan étel elkészíthető belőle, amihez alapvetően a hántolatlan rizst körítenénk. Két-háromszoros mennyiségű vízzel öntjük fel főzéskor, aromája kellemesen fűszeres. Tápanyag-összetétele kedvező: igen gazdag kalciumban és magnéziumban, ellenben a magasvérnyomás-betegekre nézve kedvező hír, hogy kifejezetten alacsony nátriumtartalmú.
Fűszertipp mellé: zsálya, majoránna, petrezselyem, zellerzöld
Quinoa
Csak a logika kívánja meg ennél a növénynél is, hogy gabonafélékkel említsük egy lapon, hiszen ez a dél-amerikai eredetű finomság valójában a libatopfélék családjába tartozik. Nagyon gyorsan (röpke negyed óra elég neki) elkészíthető, kétszeres mennyiségű vízben főzzük meg, és a magvak négyszeresükre dagadnak főzéskor. A felületét borító keserű ún. szaponinok miatt jól meg kell mosni, mielőtt a fazékba kerül, és a rizshez hasonlóan érdemes előtte olívaolajon is átpirítani kissé. Tápértéke magas, gluténmentes, dús fehérjeforrás, gyakorlatilag minden elkészíthető belőle, amit rizsből vagy kölesből főznénk. A magoknak kellemesen semleges íze van, így édes és sós ételekhez is egyaránt kiváló.
Fűszertipp mellé: petrezselyem, oregánó, kakukkfű
Mire ügyeljünk vásárláskor, a tárolás során, illetve főzéskor?
- Lehetőleg az ellenőrzött ökológiai termelésből származó gabonaféléket és magvakat részesítsük előnyben!
- Főzés előtt mindig szagoljuk vagy kóstoljuk meg az alapanyagokat, ha avas, arról a kellemetlen szag és a keserű íz árulkodik.
- Főzés előtt válogassuk át a szemeket, és csak étkezésre alkalmas magvak kerüljenek az ételbe!
- Molyosodás esetén se essünk kétségbe: ha még menthető, akkor mossuk át a magvakat, és alacsony hőfokon szárítsuk ki őket a sütőben! Nagyobb mértékű pilleinvázió esetén ne fogyasszuk el a gabonát!
- Száraz és hűvös helyen tároljunk minden magot, lehetőleg vászon- vagy papírzsákban!
- A sót a legvégén adagoljunk a főzés során, hiszen így lerövidül a főzési idő, és a magok könnyebben puhulnak.