Van olyan, hogy magyar rizs
Vad, hosszú szemű, barna, fekete, előfőzött, Basmati, Jázmin, Arborio. Mitől fényezett a fényezett? Mitől barna a barna? Mi van az A-ban és mi a B-ben? És milyen a hazai rizs, ráadásul bio minőségben? Ezekre a kérdésekre adott válatszt Fazekas Gyula, aki a legnagyobb hazai rizstermesztőnél és feldolgozónál, a Nagykun 2000 Zrt-nél irányítja a termesztést, feldolgozást és értékesítést.
Évente 40 ezer tonna rizs fogy Magyarországon
A magyarok átlagos fogyasztása fejenként 4, maximum 4,5 kilogramm, vagyis összesen évente nagyjából 40 ezer tonna rizs fogy Magyarországon - ezzel a mennyiséggel a kevés rizst evők közé tartozunk a kontinensen.
Annak ellenére, hogy a nyugati kultúrákban a távol-keleti konyhák térhódításával, valamint a gluténérzékenység miatt is egyre nő a rizs népszerűsége, Magyarországon csak minimálisan nő a fogyasztás - mondja Fazekas Gyula, akinek cége a Nagykunságon 1530 hektáron termeszt rizst. (Évente a hazai termés 40%-át, 3500-4500 tonna árurizst állít elő, amelyet a Magyarországon mások által termesztett rizzsel együtt, saját hántoló üzemeikben Kisújszálláson és Mezőberényben dolgoznak fel.)
A rizsnek Fazekas elmondása szerint három dolog kell: állandó vízborítás, napsütés és meleg, pontosabban, ahogy gyorsan megtanultam: hőösszeg. (A hőösszeg a tenyészidőszak napjainak napi közép-hőmérsékletének összege.) Magyarországon az évi átlagos hőösszeg 2900-3300°C, ami épp elég, a rizsnek ugyanis legalább 2800°C-ra van szüksége - derül ki a Tudatosvasarlo.hu cikkéből.