Mielőtt bármilyen kúrába kezdenénk, alapos diagnózisra, és szakemberrel való konzultációra van szükségünk, hiszen a vesekövek összetétele különbözőféle lehet, és ez terápiájukat is meghatározza. Bizonyos esetekben az oxalát tartalmú ételeket, vagy a nátriumbevitelt kell csökkentenünk. Van, amikor a lúgosítás segíthet, máskor meg éppen ez ronthatja tovább a már meglévő problémát. Egy aranyszabályt azonban mindenfajta vesekő esetében fontos megjegyezni: a tiszta, egészséges folyadékbevitelt mindenképpen növelni kell!
A folyadékfogyasztásról bővebben
Az elégtelen folyadékfogyasztásból következően bizonyos anyagok, sók koncentrációja megnövekszik a vizeletben, amelyek kikristályosodva vesekövet képeznek. A legtöbb ember sokkal kevesebbet iszik, mint amennyi szervezetének valós szükségleteit fedezné. A több folyadékfogyasztás nyilván gyakoribb vizeletürítéssel jár, és bizonyos munkahelyeken ez nehezen megoldható. Pedig a vesék egészségének megtartása szempontjából kulcsfontosságú kérdésről van szó! A kiürülő vizelet térfogatát mindenképpen növelni kell. Az üregrendszeren gyorsabban áthaladó, alacsonyabb telítettségű vizeletben sokkal kevésbé valószínű a kőképződés. A tiszta forrás-, vagy szűrt vizet a nap folyamán egyenletesen elosztva kell meginni, és az éjszakai órákban, az alvás közbeni vizeletbesűrűsödést is meg kell előzni. A kávé, a fekete tea, a cukros, szénsavas üdítők megterhelik a vesét, ezekkel nem helyettesíthető a vízivás!
A leggyakoribb kőfajták
A leggyakrabban előforduló vesekövek a kalcium-oxalát kő és a húgysavkő. A húgysavkövek kialakulásában a vizelet savas kémhatása fontos szerepet játszik, ezért a cél a vizelet lúgos irányba történő elmozdítása (pl. (Theodora Quelle, Parádi ásványvíz, vagy hígított Salvus víz fogyasztásával). A kalcium tartalmú köveknél a só csökkentése javasolt. Minden túlsózott snack (chips, mogyoró, pattogatott kukorica, pékáru) abszolút kerülendő! A kalcium bevitel csökkentése nem hoz lényegi javulást, inkább az alacsony rosttartalmú, gazdag fehérjeforrásokat mérsékeljük. Az oxalátban gazdag ételek: a földimogyoró, a mandula, kesudió, szójabab, búzacsíra, búzakorpa, spenót, fekete tea, rebarbara, cékla, szárazbab, csokoládé mennyiségét csökkenteni kell!
A struvitkő
Ugyan előfordulása csak kb. 15% gyakoriságú, mégis fontos megemlíteni, mert leggyakrabban nőket érint, és húgyúti fertőzés talaján alakul ki. Ebben az esetben kerülendők a vizeletlúgosító ásványvizek, ételek (pl. a citrom, vagy a vegetáriánus étrend), a tej és tejtermékek, a nyálkahártyát izgató, csípős fűszerek, a kávé és az alkohol.
Megelőzés, természetes kúrák
Évente kétszer érdemes vesetisztító kúrát tartani. Erre a célra kitűnően megfelel az egyszerű petrezselyemfőzet vagy a megfelelően összeállított gyógynövény teák. Ilyenek a zsurlófű, az aranyvessző, a nyírfa, a csalán, a gyermekláncfű, a boróka, az apróbojtorján, a kisvirágú füzike, a csipkebogyó, a fekete áfonya, vagy a kukoricabajusz . A chanca piedra (kötörőfű) nevű gyógynövénynek kalcium-oxalát kristály képződését gátló hatása van. A népgyógyászatban a dinnye kúra, a fekete retek, a nyers uborka, valamint a zeller fogyasztása is ajánlott.