Ha nyár, akkor meleg, és a melegben minden étel könnyebben romlik. A kerti sütés-főzés esetén erre még jobban érdemes figyelni, ugyanis sokszor előfordul, hogy a nyers, pácolt húst a sütögetés közben a napon felejtjük, vagy éppen a hűtő nem elég meleg, mert állandóan nyitogatják, és így minden étel sokkal könnyebben megromlik.
A szabadtűzön való sütéskor kis mennyiségű rákkeltő anyagok is keletkeznek, amelyekkel szintén óvatosnak kell lennünk. De megfelelő előkészületekkel, biztonságosan grillezhetjük ételeinket. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tanácsait megfogadva a következőkre érdemes odafigyelnünk.
Előkészületek
- az első és legfontosabb dolog, hogy biztonságos helyről szerezzük be az alapanyagokat. Az ételek nemcsak az otthoni, de a bolti hűtőkben is könnyebben romlanak nyáron. Mindig kérdezzük meg mikor érkezett az áru, hogy tudjuk, mennyire friss.
- a friss alapanyagokat részesítsünk előnyben a fagyasztottakkal szemben, legyen szó halról, húsról, zöldségről vagy gyümölcsről
- a húsokat mindig pácoljuk be, majd fóliával lefedve, a hűtőben hagyjuk érlelődni. Igyekezzünk minden grillezésre kerülő alapanyagot egyforma vastagságúra szelni, így egyszerre fognak megpuhulni és elkészülni.
- a grillezni kívánt ételeket közvetlenül a sütés előtt vegyük ki a hűtőben, és ne hagyjuk a napon véletlenül sem. A legyek és bogarak miatt pedig mindig zárjuk vissza a tárolóedény tetejét.
- nyers hús és hal előkészítése után mindig mossunk alaposan kezet. Ha nem otthon, hanem az erdőben, vagy a szabadban grillezünk, főzünk, tiszta ivóvízzel mossunk kezet.
Sütés-főzés
- csontos hús sütésekor a csont melletti részeknek több idő kell, hogy alaposan átsüljön, és ne maradjon nyers, véres.
- a húsokból, halakból, zöldségekből kisülő zsiradékkal is vigyázzunk. Ugyanis a fára cseppenve a zsiradék égésekor káros anyagok keletkeznek, és a felszálló füsttel könnyen az ételbe kerülhetnek. Ezért fogjuk fel a kicsöpögő zsírt egy erre alkalmas tálcával.
- soha sem láng, hanem parázs felett süssük az ételeket. Ha puha, szaftos, és jól átsült ételeket szeretnénk fogyasztani, ahhoz állandó, alacsony hőmérséklet kell, no és persze türelem.
- egy kés vagy villa segítségével folyamatosan szurkálják meg az ételt, így ellenőrizve, hogy megpuhult-e már.
Tálalás, fogyasztás
- az elkészült ételeket mindig takarjuk le, mert a darazsak, legyek, bogarak rögtön megérzik az illatát, és azonnal ellepik.
- ha az ételen fekete, égett részek vannak, mindenképpen vágják le, de a véres, még félig nyers ételeket se egyék meg.
- a fel nem használt alapanyagokat rakjuk azonnal hűtőbe vagy hűtőtáskába. Egyszerre mindig csak annyi adagot készítsünk el, ami biztosan elfogy.
- ha marad meg az ételből, újrafelhasználás előtt mindenképpen forrósítsák fel, és csak azután fogyasszák el.
Ha szeretnénk elkerülni az ételmérgezést vagy gyomorrontást , érdemes e dolgokra fokozottan figyelni.