Újabb ismeretterjesztő videón szemléltette a higiénia fontosságát a növényorvosként PhD-zó biológus tiktokker, Plantprotecting Rita. Ezúttal a mosatlan és a tisztított bolti eper közötti különbséget vizsgálta meg a tudomány segítségével, illetve annak is utánajárt, hogy egy népszerű, ecetes tisztítási módszerrel mennyire hatékonyan lehet eltávolítani a gyümölcs felületén lévő baktériumokat.
@plantprotecting Eper teszt 🍓 Az agarlemez a kísérlet után veszélyes hulladék gyűjtőbe megy #eper #szamóca #agarlemez #agarplate #teszt #nekedbe #pusztuljonforyouba ♬ eredeti hang - Plantprotecting Rita
A videóban a biológus a laboratóriumokban használt agarlemezeken lévő táptalajba nyomkodott bele kétféle epret. Az egyik gyümölcsről mosatlanul vett mintát, míg a másikat egy csésze vízbe helyezte, amelyet felöntött némi ecettel és szódabikarbónával. Több olyan véleményt is olvasni ugyanis az interneten, amelyek szerint ecetes-szódabikarbónás vízben áztatva a zöldségek és gyümölcsök teljesen megtisztíthatóak minden rajtuk lévő szennyeződéstől és baktériumtól.
Az eredmények azonban megcáfolják mindezt. Abban semmi meglepő nem volt, hogy a mosatlan eperről vett mintában már 12 óra elteltével megjelentek az első baktériumkolóniák, az viszont érdekesebb, hogy a speciális tisztítású gyümölcs mintáiban is szaporodni kezdtek. Vagyis nem igaz, hogy a szódabikarbónás-ecetes vízben áztatott epren nem maradtak baktériumok és gombák.
A biológus hangsúlyozta: senkit sem kíván elrettenteni az eperfogyasztástól, mindenképpen azt javasolja viszont, hogy az ecetes áztatás helyett hagyományos módon, bőséges folyó vízben mossuk le az elfogyasztani kívánt gyümölcsöket.