Villámgyorsan terjed az „egészséges kóla” receptje

Létezik egészséges és ízletes alternatívája az összetéveszthetetlen és egyedi aromájú kólának? Egy TikTok-felhasználó ezt állította, sőt, el is készítette a mindössze két összetevős italt, ami nemcsak a közvéleményt osztotta meg, szakemberek nemtetszését is kivívta.

Pillanatok alatt végigsöpört a TikTok közösségi médiaplatformon és már 6,5 millió megtekintésnél jár egy kaliforniai színésznő, Amanda Jones „egészséges kólát” népszerűsítő videója. Az „egészséges kóla” – ahogy Amanda nevezi – nem más, mint jégkockákra öntött balzsamecet és egy tetszőleges ízesítésű szénsavas üdítő kombinációja.

Ahogy az a videóban elhangzik: az így készült ital íze majdnem olyan, mint a kóláé, ám „sokkal egészségesebb” annál. A felhasználó, aki elmondása szerint pilatesoktatájától vette az ötletet, guava ízesítésű szénsavas üdítőt turbózott fel balzsamecettel, de nem tudni, hogy ez mennyiben befolyásolta az összhatást.

Amanda Jones „felfedezése” és videója valószínűleg nem lett volna ilyen felkapott, ha több TikToker nem nyilatkozik undorodva és öklendezve a kólához hasonlított házi készítésű italról. (Jones egyébként a CNN-nek adott interjújában elmondta: nem gondolta volna, hogy ennyien felháborodnak majd egy viccesnek szánt tartalom miatt.)

kóla, TikTok
Többen kísérleteztek már a kóla utánzásával. Egészséges változat eddig nem készült belőle. Képünk illusztráció. Forrás: Getty Images

Az „egészséges kóla” nyomában

Ahogy arról témát körüljáró cikkében a Healthline írt, az egészséges kóla elnevezés több sebből is vérzik: szakértők szerint a keverék neve igencsak félrevezető.

Egyrészt azért, mert a videóban Jones azt állítja, hogy az ital nagyjából olyan ízű, mint az eredeti kóla. Ami azok szerint, akik elkészítették és kipróbálták, egyáltalán nem igaz. Másrészt, mert a balzsamecetes szénsavas keverék egészségügyi szempontból is kifogásolható: károsíthatja a fogzománcot, és súlyosbíthatja a gyomorégéssel , valamint a refluxszal kapcsolatos panaszokat.

Az Amerikai Fogászati Szövetség (ADA) is reagált az egészséges kóla-jelenségre, mégpedig úgy, hogy ismertette egy, a JADA Foundational Science című folyóiratban online megjelent tanulmány eredményét, miszerint ez a fajta ital, vagyis a balzsamecetes szénsavas víz fogkopást (eróziót) okozhat. A tanulmány szerzői egyébként azt vizsgálták, hogy a különféle palackozott vizek – a szénsavmentes, a hagyományos szénsavas és az ízesített szénsavas víz – fogyasztása egyaránt fogerózióhoz vezethet-e. Eredményeik azt mutatták, hogy a hagyományos szénsavmentes és a nem ízesített palackozott vizek az egyedüliek, amelyek nem idézik elő a fogzománc idő előtti erózióját.

A balzsamecet – amelynek pH-értéke 2 és 3 között van – és a szódavíz – amelynek pH-értéke márkától függően 3,5 és 5 között alakul – egyaránt savas kémhatású. Együttes fogyasztásuk hozzájárulhat a fogzománc fokozott demineralizációjához (a savas közeg elősegíti a fogzománc ásványianyag vesztését), ami növeli a szuvasodás és az ínybetegségek kialakulásának kockázatát – ezt már Kenneth L. Allen professzor nyilatkozta a Healthline-nak. Hozzátette: a kérdéses keverék savasabb, mint a szódavíz önmagában. Allen ugyanakkor azt is megemlítette, hogy nem mindegy, mennyi ideig és milyen gyakran kortyolgatjuk ezt az italt. Véleménye szerint, ha gyorsan ledöntjük, az kevésbé káros a fogzománcra, mintha órákig iszogatjuk. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyomorra is rossz hatással lehet

„A nagyon savas ételek és italok irritálhatják a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyáját, ami különösen azoknak jelenthet problémát, akik küzdöttek már gyomorégéssel, vagy hajlamosak rá, esetleg savas reflux szal küzdenek” – magyarázta Amber Pankonin regisztrált dietetikus, aki szerint az "egészséges kóla" nem különbözik attól, mintha balzsamecettel leöntött salátát ennénk vacsorára, hozzá pedig szénsavas vizet kortyolgatnánk. A jó minőségű balzsamecet ráadásul olyan antioxidánsokat tartalmazhat, amelyek jótékony hatással lehetnek a bőr és a szív egészségére – tette hozzá. Ám a balzsamecet potenciális egészségügyi előnyei ellenére azzal érdemes tisztában lenni, hogy a szénsavas vízzel történő együttes fogyasztása mivel járhat, ezzel együtt azt is szerencsés mérlegelni, hogy az egyes médiaplatformokon felbukkanó étel- és italkészítési, illetve fogyasztási trendeket feltétlenül ki kell-e próbálni. 

Ahogy arról korábban írtunk , szintén TikTok-on terjedt az a videó, amiben egy lány arról mesélt, hogy mindennap abnormális mennyiségű fahéjat fogyasztott. Ennek meg is lett az eredménye: egy éven belül különféle egészségügyi problémákkal szembesült, a többi között hipoglikémia (alacsony vércukorszint) alakult ki nála. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.